Wnioski do prokuratury po pożarze przy ul. Szczecińskiej

Zgodnie z zapowiedziami prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wystosował dwa wnioski do prokuratury po pożarze, jaki wybuchł w ubiegłą niedzielę, 16 grudnia, przy ul. Szczecińskiej. Pierwszy wniosek dotyczy wznowienia śledztwa w sprawie nielegalnego składowania odpadów przy ul. Szczecińskiej, które zostało umorzone w październiku. Drugi to wniosek objęcia nadzorem postępowania karnego umorzonego przez prokuraturę.


O nielegalnym składowaniu odpadów na ul. Szczecińskiej Wydział Środowiska i Rolnictwa UMW w marcu 2018 r. złożył zawiadomienie do prokuratury. Toczyło się w tej sprawie postępowanie, które w październiku 2018 r. zostało umorzone. Zdaniem biegłego „nie stwierdzono by ich (odpadów) przyjmowanie, magazynowanie i przetwarzanie bez wymaganego zezwolenia w miejscu do tego nieprzeznaczonym zagroziło życiu lub zdrowiu człowieka lub też mogło powodować istotne obniżenie jakości powierzchni ziemi i powietrza”.

– Żałuję, że prokuratura nie widzi całego wymiaru spraw administracyjnych, które należy także brać pod uwagę. Dlatego też złożę wniosek o ponowne wznowienie postępowania i objęcie go nadzorem przez Prokuratura Regionalnego – zapowiedział w trakcie poniedziałkowej konferencji Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia. – Miasto nie będzie tolerowało bandytyzmu, bo nim właśnie jest nielegalne składowanie odpadów. Liczę na wsparcie służb państwowych i wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie. Po raz kolejny samorząd zderza się ze źle skonstruowanymi przepisami. Użyjemy wszelkich dostępnych nam prawem sił i środków, aby zapewnić mieszkańcom Wrocławia bezpieczeństwo.

Pożar przy ul. Szczecińskiej

16 grudnia 2018 roku, ok. godz. 19.55, na nielegalnym składowisku odpadów przy ul. Szczecińskiej wybuchł pożar. W akcji gaśniczej brało udział 170 strażaków, 44 zastępy Straży Pożarnych z Wrocławia i okolic. Ogień rozprzestrzenił się na powierzchni 150 m2 składowiska odpadów i zatrzymał się na ogniomurze, dzięki czemu nie spłonęła sąsiadująca hurtownia budowlana. Podczas prowadzonych działań przy ul. Szczecińskiej ucierpiało 2 strażaków.

Wiceprezydent Adam Zawada powołał 5 zespołów, które zajmują się kontrolą składowisk odpadów położonych na terenie miasta. Kontrola będzie prowadzona dwutorowo, ponieważ o wsparcie w tym zakresie Urząd Miejski Wrocławia poprosił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Czytaj więcej: Pożar przy ul. Szczecińskiej oraz informacja Komendy Miejskiej PSP we WrocławiuZgłoś uwagę