wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Prezes Zoo profesorem honorowym Uniwersytetu Przyrodniczego

17 listopada br. prezes zarządu Zoo Wrocław Radosław Ratajszczak odebrał z rąk rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. dr. hab. inż. Tadeusza Trziszki tytuł honorowego profesora tej uczelni. Senat UP przyznał to wyróżnienie w uznaniu za wieloletnią pracę na rzecz zagrożonych gatunków zwierząt, przemiany współczesnych ogrodów w centra ochrony przyrody i za dokonania naukowe.

Reklama

Radosław Ratajszczak (rocznik 1957) pochodzi z Myśliborza (obecne woj. zachodniopomorskie). Uczył się w szkołach w Poznaniu, tam też podjął studia (1976) na Wydziale Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicz, specjalizacja – biologia środowiskowa i w 1981 uzyskał tytuł magistra biologii. W tym samym roku podjął pracę w Wielkopolskim Parku Zoologicznym, rozpoczynając karierę od stanowiska pielęgniarza zwierząt. W kolejnych latach pracował jako brygadzista, kierownik działu ssaków i kierownik nowego zoo, a także jednocześnie szef działu edukacyjnego. W 1994 r. objął stanowisko zastępcy dyrektora Wielkopolskiego Parku Zoologicznego.

Był pierwszym reprezentantem krajów spoza „żelaznej kurtyny”, który z sukcesem ukończył (1986/1987) specjalistyczny kurs zarządzania zoo i hodowli zagrożonych gatunków w Jersey Wildlife Preservation Trust w Wielkiej Brytanii, co stało się dla niego też przepustką do uczestnictwa w badaniach terenowych.

Wielokrotnie (1987-2004) przebywał w Wietnamie, Indonezji i na Filipinach, gdzie m.in. prowadził badania ginących gatunków langurów, waranów i jeleni. Z wypraw do Wietnamu przywiózł pierwsze w historii zdjęcia żywych langurów siwogłowych i rokselany tonkińskiej. Do dzisiaj południowo-wschodnia Azj to obszar szczególnych jego zainteresowań.

Radosław Ratajszczak (tu z wiceprezydentaem Wroclawia Marcinem Blujem) otworzył w zoo w sierpniu 2018 r. nowy wybieg dla panter, fot. mawi  

W trakcie pracy w poznańskim zoo prowadził również zajęcia i wykłady na specjalistycznych kursach dla służby celnej z zakresu wdrażania przepisów CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem), konsultował i opiniował dla tv programy przyrodnicze i o tematyce ogrodów zoologicznych. Był organizatorem konferencji EAZA (Europejskiego Stowarzyszenia Zoo i Akwariów) i sympozjum, poświęconego badaniom naukowym w zoo. Uczestniczył w kilkudziesięciu międzynarodowych konferencjach.

Jesienią 2006 r. wziął udział w konkursie na stanowisko dyrektora wrocławskiego zoo, a jego koncepcja rozbudowy, modernizacji i zmian w działalności ogrodu zoologicznego zdobyła najwyższe uznanie międzynarodowej komisji konkursowej. 2 stycznia 2007 r. objął posadę dyrektora. Doprowadził do przekształcenia miejskiego ogrodu zoologicznego we Wrocławiu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (2010) – pierwsze polskie zoo, które uzyskało tego typu osobowość prawną.

Jego największym sukcesem zawodowym jako menedżera jest realizacja autorskiego pomysłu budowy unikatowego na skalę światową Afrykarium, otwartego jesienią 2014 r., które stało się największą biletowaną atrakcją turystyczną kraju, wyprzedzając Wawel i Wieliczkę (wg danych POT). Kierowane prze Radosława Ratajszczaka Zoo Wrocław jako jedyne w kraju mocno zaangażowało się w działalność na rzecz ochrony zwierząt w ich naturalnym środowisku. a do tego celu powołano (2016) Fundację DODO, która wspiera kilkanaście projektów na pięciu kontynentach, m.in. w Brazylii, Demokratycznej Republice Konga, RPA, Wietnamie czy na Filipinach i Flores. W ramach członkostwa w prestiżowym Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) wrocławskie zoo uczestniczy w aż 650 programach i projektach ochroniarskich.

Podczas zbiórki w zoo urządzeń elektronicznych w 2017 r. – na rzecz przekazania pieniędzy z recyklingu na The Okapi Conservation Project, źródło: www.wroclaw.pl

Jest autorem pięciu książek o rzadkich i ginących zwierzętach oraz ponad 50 artykułów naukowych i popularnonaukowych, opublikowanych w czasopismach krajowych i specjalistycznych czasopismach zagranicznych, również twórcą scenariusza i realizatorem 25-odcinkowego cyklu filmów „Ogrody zoologiczne Europy”, a także inicjatorem serialu z wrocławskiego zoo pod tytułem „Zoo story”.

Członek trzech roboczych grup specjalistów Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Jako pierwszy Polak, od 2017 r. zasiada w zarządzie Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. W Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów jest członkiem trzech komisji, zasiada też w Radzie Nadzorczej Międzynarodowego Systemu Informacji Gatunkowej.

Sygnatariusz umowy o współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i członek Konwentu tej uczelni. W 2015 r., w plebiscycie „Gazety Wrocławskiej” został wybrany na Wrocławiania Roku, a w 2017 r. otrzymał tytuł „Osobowość Dolnego Śląska” w konkursie Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl