wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Premiery książek o prof. Stanisławie Kulczyńskim
Premiery książek o prof. Stanisławie Kulczyńskim

Biografia naukowa oraz wrocławski etap życia prof. Stanisława Kulczyńskiego – w piątek, 8 czerwca w Auli Leopoldyńskiej zaprezentowane zostaną dwie książki poświęcone pierwszemu powojennemu rektorowi Uniwersytetu i Politechniki

Reklama

Prof. Kulczyński to postać doskonale kojarzona w środowisku akademickim. Urodzony w Krakowie, był absolwentem botaniki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jednak najbardziej związał się z uniwersytetami we Lwowie i Wrocławiu. Już w latach 20. był wykładowcą na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza, dekadę później przez dwa lata pełnił funkcję jego rektora. Ustąpił ze stanowiska w proteście przeciwko gettu ławkowemu.

W maju 1945 roku trafił do Wrocławia. Podjął się misji odbudowy (w dosłownym tego słowa znaczeniu) instytucji akademickich oraz reanimacji życia naukowego w zrujnowanym mieście. W latach 1945-1951 był pierwszym rektorem połączonych Uniwersytetu i Politechniki.

Dla współczesnych pozostałby pierwszym w poczcie rektorów wrocławskich szkół wyższych, historyczną postacią o niekwestionowanym dorobku wspominają przy okazji Święta Nauki Wrocławskiej, gdyby nie ustawa dekomunizacyjna firmowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Według jej zapisów prof. Kulczyński, m.in. jako prezes Stronnictwa Demokratycznego, partii satelickiej wobec rządzącej PZPR, brał udział w umacnianiu ustroju komunistycznego i nie powinien być patronem ulic, placów, skwerów, bulwarów. Tymczasem we Wrocławiu imieniem pierwszego powojennego rektora jest uhonorowany trakt spacerowy na Wyspie Piaskowej, w pobliżu rzeźby Dalia, naprzeciwko gmachu Wydziału Filologii.

Decyzją wojewody dolnośląskiego nazwa bulwaru powinna zostać zmieniona.

Honorowy Obywatel Miasta

Postanowienie wojewody wywołało ostre protesty przedstawicieli świata nauki, kultury, Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Wyraźnie przeciwko atakowi na pamięć o prof. Kulczyńskim wypowiedział się Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Swoje stanowisko wzmocnił, kiedy wraz z rektorami wrocławskich szkół wyższych, wskazał prof. Stanisława Kulczyńskiego jako kandydata do grona Honorowych Obywateli Wrocławia. Są wśród nich m.in. poeta Tadeusz Różewicz, Władysław Frasyniuk, lider antykomunistycznej opozycji, prof. Władysław Bartoszewski, polityk i historyk, reżyser Andrzej Wajda. Rada Miasta przyjęła propozycję prezydenta Wrocławia.

Rektor Kulczyński nadal jest patronem nadodrzańskiego bulwaru. Sąd podważył postanowienie wojewody dolnośląskiego.

Naukowiec i wrocławianin

Nowe publikacje to okazja na bliższe, kompletne poznanie zarówno dokonań wybitnego botanika, jak i jego związków z Wrocławiem.

Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego

 „Nauka jest treścią mojego życia… Prof. Stanisław Kulczyński – życie i dzieło” to ponad 350-stronicowa monografia autorstwa dr Magdaleny Mularczyk i prof. Eugeniusza Kuźniewskiego. W przystępny sposób przedstawia ona nie tylko losy Kulczyńskiego, którego życie przypadło na bardzo trudny i niejednokrotnie wymagający tragicznych wyborów okres, ale zawiera także pełne omówienie jego dorobku naukowego oraz bibliografię wszystkich prac.

„Wrocław Kulczyńskiego” autorstwa Kamilli Jasińskiej oraz Michała Karczmarka to, bogato ilustrowany współczesnymi i archiwalnymi fotografiami, przewodnik po Wrocławiu śladami prof. Kulczyńskiego. Prezentowane są miejsca, z którymi był związany, które wielu mu zawdzięczają oraz takie, w których w różny sposób został upamiętniony.

Uroczysta premiera obu książek planowana jest na piątek 8 czerwca o godz. 16.00 w Auli Leopoldyńskiej.

W spotkaniu wezmą udział m.in. potomkowie prof. Kulczyńskiego – Agnieszka Kulczyńska, Grzegorz Fałda i Marek Fałda, przedstawiciele władz miasta, rektorzy wrocławskich uczelni, uczniowie oraz przedstawiciele placówek, którym patronuje dziś prof. Kulczyński oraz takich, z którymi w przeszłości był związany.

Wydawcą obu publikacji Oficyna Wydawnicza ATUT.

Także w piątek, ok. godz. 18.30 na willi przy al. Kasprowicza 17, której w latach 1945–1957 mieszkał wraz z rodziną prof. Kulczyński, zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.

Uwr/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl