Premiera „Medei” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

Spektakl na podstawie „Medei” Eurypidesa wyreżyseruje Tomasz Szczepanek, laureat zorganizowanego przez wrocławski teatr ogólnopolskiego konkursu na debiut reżyserski w pantomimie. Premiera 22 marca jest jednym z ważniejszych wydarzeń tego sezonu artystycznego, w którym świętujemy 100. rocznicę urodzin Henryka Tomaszewskiego, legendarnego twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

  • medea wrocławski teatr pantomimy

    Premiera „Medei” jest częścią obchodów 100-lecia urodzin Henryka Tomaszewskiego.


Antyczna tragedia

W legendarnej tragedii Eurypidesa śledzimy losy Medei, żony Jazona (tego samego, który wraz z Argonautami wyruszł po złote runo) i matki jego dzieci. Kiedy mąż okazuje się wiarołomny i postanawia związać się z inną kobietą, Medea przygotowuje zemstę, jakiej Jazon nigdy nie wymaże z pamięci. Kobieta zabija zarówno Kreuzę, koryncką księżniczkę, nową wybrankę Jazona, jak i dzieci, które urodziła ze związku z nim. Następnie Medea nie pozwala pogrzebać dzieci, zabiera ich ciała ze sobą do Aten.

„Medea” – premiera we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

„Medea” – premiera we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

Termin 22 marca 2019 20:00

Miejsce Wrocławski Teatr Pantomimy

Zobacz

Premiera w Pantomimie

Na historii mitologicznej, którą Eurypides unieśmiertelnił w swojej tragedii swój spektakl oparł debiutujący w pantomimie Tomasz Szczepanek, który przywołuje cytat z „Drugiej płci” Simone de Beauvoir: „Człowiek wznosi się ponad zwierzę nie przez to, że daje życie, lecz że je ryzykuje; dlatego ludzkość wyżej stawia nie tę płeć, która rodzi, lecz tę, która zabija.” Przedstawienie jest częścią obchodów 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego, którą w tym roku świętuje Wrocławski Teatr Pantomimy. 

Próby do „Medei” rozpoczęły się 5 lutego. Choreografię do przedstawienia przygotowała Aleksandra Dziurosz, za scenografię i kostiumy odpowiada Iga Kowalczuk, muzykę napisał Michał Kowalewski. W rolach głównych zobaczymy m.in. Agnieszkę Kulińską (Medea), Zbigniewa Koźmińskiego (Jazon), Artura Borkowskiego (Pelias). W spektaklu role synów Medei zagrają też chłopcy (w wieku 6-8 lat), których wyłoniono w lutym w specjalnym castingu.Zgłoś uwagę