Pracownicy MPK Wrocław zmierzą się w konkursie

Czterdziestu dwóch kierowców autobusów i motorniczych już w najbliższy poniedziałek, 12. października, rozpocznie zmagania o tytuł najlepszego w MPK Wrocław. 


Najpierw czeka ich test teoretyczny, składający się z pięćdziesięciu pytań, między innymi z zakresu obsługi pasażerów, przepisów ruchu drogowego oraz podstawowych zasad budowy i eksploatacji taboru. Dwudziestu czterech kierujących z najlepszymi wynikami zakwalifikuje się do drugiego etapu – konkurencji praktycznych. A to już wyższa szkoła jazdy!

We wtorek do boju staną motorniczowie, a w środę – kierowcy autobusów. Czeka ich rywalizacja indywidualna i zawody drużynowe. Zadania, jakie dla nich przygotowano, sprawdzą nie tylko umiejętności manewrowania pojazdami czy płynnej jazdy, ale również udzielania pierwszej pomocy i obsługi osób niepełnosprawnych. Jedna z zeszłorocznych konkurencji polegała na przykład na przewiezieniu piłeczki golfowej na talerzu przymocowanym na zewnątrz tramwaju, tak aby nie spadła. Dodatkowym utrudnieniem w tym zadaniu było to, że motorniczy miał się rozpędzić do 25 km/h i utrzymać tę prędkość, ale mógł polegać jedynie na własnej intuicji, ponieważ… zasłonięto prędkościomierz. Czego kierujący mogą się spodziewać w tym roku? Póki co, to tajemnica. Ujawnimy ją dopiero podczas konkursu. 

Czasami słyszę: „To zabawa dla młodych, karierowiczów, dla tych co mają za dużo czasu - prawdziwych fachowców weryfikuje praca na linii”. I tak, i nie. Tak, bo przy okazji faktycznie dobrze się bawimy. Nie, bo jak co roku, wychodzimy z założenia, że pomysły na poszczególne konkurencje mają być jak najbliżej życia. Są równie wymagające i zaskakujące. Co roku podnosimy poprzeczkę –dodajemy nowe elementy, komplikujemy zadania,  wprowadzamy „niespodzianki”, które sprawdzają refleks i umiejętność szybkiego podejmowania właściwych decyzji. Wygrywają najlepsi, moim zdaniem wygrywają podwójnie. Po pierwsze – bo są profesjonalistami, po drugie – mają odwagę publicznie zweryfikować swoje umiejętności – komentuje Liliana Rabczyńska,Kierownik Działu Szkoleń i Rozwoju. 

To już trzecia edycja Konkursu na Najlepszego Kierowcę Autobusu i Motorniczego, organizowanego przez MPK Wrocław. Laureatami konkursu w ubiegłym roku wśród motorniczych byli: Marcin Duszyński, Krzysztof Kokot, Artur Kopeć i Barbara Gibasiewicz. Najlepszymi kierowcami autobusu zostali wówczas: Ryszard Drzewiński, Marcin Ignasiak, Leszek Drabent i Nicole Stachowiak.

Zwycięzców tegorocznego konkursu poznamy 16 października. 

Przebieg rywalizacji możecie śledzić na naszej stronie pasazer.mpk.wroc.pl, facebooku i naszym kanale na youtube. 

Program konkursu:

12.10.2015, godz. 9:00 – test teoretyczny dla kierowców i motorniczych (sala wykładowa zajezdni autobusowej, ul. Obornickiej)

13.10.2015, godz. 9:00 – indywidualne i drużynowe konkurencje praktyczne dla motorniczych (zajezdnia nr 4, ul. Powstańców Śl.)

14.10.2015, godz. 9:00 – indywidualne i drużynowe konkurencje praktyczne dla kierowców autobusów  (zajezdnia autobusowa, ul. Obornicka)

16.10.2015, godz. 11:00 – finał, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród (zajezdnia autobusowa, ul. Obornicka).

Zgłoś uwagę