FagorMastercook wypłacił po tysiąc zł

Załodze wrocławskiej fabryki wypłacono tylko część wynagrodzenia


Pracownicy wrocławskiej fabryki FagorMastercook, który jest obecnie w stanie upadłości, otrzymali po 1 tys. zł zaliczki na poczet spóźnionego wynagrodzenia. Niestety nie wiadomo, kiedy na ich konta zostanie przelana pozostała należność.

Dobrą wiadomością jest jedynie to, że załoga FagorMastercook jest objęta układem zbiorowym, która zapewnia wszystkim pracownikom wypłatę 100 proc. wynagrodzenia nawet w przypadku wstrzymania produkcji, jak to ma miejsce już drugi miesiąc we wrocławskiej fabryce. Fakt, że nie wypłacono załodze pełnych wynagrodzeń ma związek z tym, że bank zablokował konta przedsiębiorstwa, na których znajdowały się środki przeznaczone na ten cel.

Obecnie hiszpański koncern Fagor, do którego należy wrocławska fabryka, prowadzi intensywne negocjacje na poziomie europejskim z potencjalnymi inwestorami, którzy chcą zainwestować w cały koncern. Jednak jeśli ten plan się nie powiedzie, drugim wariantem będzie sprzedaż poszczególnych zakładów należących do grupy Fagor.

- Biorąc pod uwagę, że wrocławska fabryka zatrudnia aż 1300 osób, wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, zaprosiła do pomocy instytucje, które mogą pomóc w poszukiwaniu dla niej inwestora – mówi Jarosław Perduta, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Znalazła się wśród nich Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz specjalne strefy ekonomiczne z terenu Dolnego Śląska. Na wypadek, gdyby jednak to się nie powiodło, wrocławskie urzędy pracy przygotowują już wstępne propozycje pracy oraz szkoleń dla obecnych pracowników FagorMastercook. Jednak na razie, dla potencjalnego inwestora kompletna i kompetentna załoga jest dodatkowym atutem.

Problemy FagorMastercook rozpoczęły się wraz ze wstrzymaniem produkcji na początku października. Od tej pory pracownicy fabryki są na przymusowych urlopach. Było to związane z kłopotami finansowymi, które przeżywała wówczas hiszpańska spółka - matka Fagor Electrodomésticos. Zarówno wrocławska fabryka, jak i jej hiszpański parter złożyły wnioski o upadłość układową w sądzie w San Sebastian. Obydwa wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.

Obecnie wrocławski zakład FagorMastercook ma zagwarantowane przez sąd uprawnienia do administrowania i dysponowania swoim majątkiem. Musi jednak cały czas pozostawać w stałym kontakcie z syndykiem hiszpańskiego koncernu.

Katarzyna KunkaZgłoś uwagę