wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławscy studenci weterynarii uczą się na symulatorach zwierząt
Wrocławscy studenci weterynarii uczą się na symulatorach zwierząt

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego podczas badania USG narządów wewnętrznych zwierząt. Fot. BM

Odbieranie porodu cielaka, badanie narządów wewnętrznych klaczy lub krowy, USG narządów rozrodczych psów i kotów - studenci weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu doskonalą swoje umiejętności w - pierwszej w Polsce - pracowni symulacyjnego kształcenia klinicznego.

Reklama

W pracowni w Katedrze Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich jest kilka urządzeń, pozwalających prowadzić praktyczne zajęcia dla studentów.

– Nauka na fantomach i symulacje procedur medycznych to normalna metoda kształcenia w medycynie ludzi, ale w weterynarii to wciąż nowość. Tymczasem ze względów bioetycznych tworzenie pracowni symulacyjnego kształcenia przyszłych lekarzy to konieczność - mówi prof. Wojciech Niżański, kierownik Katedry Rozrodu Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP. - Chcemy leczyć zwierzęta, a nie je męczyć. Dlatego staramy się, by studenci najpierw opanowywali techniki badań i umiejętności manualne ćwicząc na symulatorach.

Wstęp do badania żywych zwierząt

Pierwsze zajęcia w nowej pracowni zorganizowano w październiku. – Tego typu ćwiczenia są bardzo praktyczne i pomocne. Symulatory to dla nas duże ułatwienie. Wcześniej od teorii przechodziliśmy do badania żywych zwierząt. Teraz możemy  lepiej przygotować się do przyszłej pracy – mówi Sebastian Kubasik, student piątego roku weterynarii.

Z nowej sali ćwiczeniowej korzystają studenci od III trzeciego roku, gdy w programie studiów zaczynają się przedmioty kliniczne. Ale o pracownię i jej wyposażenie dopytują studenci niższych roczników.

Prof. Wojciech Niżański: - Wszystko, co tutaj robimy, to podstawowe metody badania zwierząt stosowane w weterynarii. Po roku takich ćwiczeń na symulatorach, studenci są mniej zestresowani, kiedy przychodzi do badania już żywych zwierząt.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl