Pracownia Rosa we Wrocławiu – dwie premiery teatralne

„Tazm. Milczenie światła” pod koniec stycznia i „Serce. Cisza wieloboku” na początku lutego – dwa premierowe spektakle proponuje wrocławskiej publiczności Pracowania Rosa z Poznania. Oba zobaczymy w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego.

  • "SERCE Cisza wieloboku” fot. Instytut Grotowskiego

    "SERCE Cisza wieloboku” fot. Instytut Grotowskiego

  • "SERCE Cisza wieloboku” fot. Instytut Grotowskiego

    "SERCE Cisza wieloboku” fot. Instytut Grotowskiego


Pracownia Rosa (Rzemiosło Oraz Sztuka Aktorska) to projekt teatralno-eksperymentalny realizowany od września 2012 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza Acting Techniques Intensive Seminar ATIS, kierowany przez prof. Grzegorza Ziółkowskiego. To intensywne seminarium praktyczne, stanowiące miejsce poszukiwań w zakresie podstawowych i zaawansowanych technik aktorskich. Prace seminarium, zakorzenione w podejściu antropologicznym, skierowane są zarówno do międzynarodowego grona studentów, artystów i badaczy, pragnących studiować aktorstwo i badać teatr, jak i do osób, które chciałyby w praktyczny i teoretyczny sposób pogłębiać rozumienie ludzkiej kreatywności i ekspresji.

Oba spektakle reżyseruje Grzegorz Ziółkowski, który przez wiele lat był dyrektorem programowym Instytutu Grotowskiego, jest nauczycielem, reżyserem, wydawcą, tłumaczem, autorem książek o Peterze Brooku i Jerzym Grotowskim.

„Tazm. Milczenie światła” to przedstawienie oparte na książce Tahara Ben Jellouna „To oślepiające, nieobecne światło”, będącej literackim przetworzeniem relacji osoby osadzonej w ciemności na 18 lat w Tazmamarcie, ciężkim więzieniu w Maroku (w tej roli Maciej Zakrzewski w towarzystwie Marii Bohdziewicz). Spektakl, dedykowany prof. Dobrochnie Ratajczakowej, zaprezentowany został po raz pierwszy w Poznaniu w grudniu 2012 roku.

TAZM – spektakl poznańskiej Pracowni Rosa

TAZM – spektakl poznańskiej Pracowni Rosa

Spektakl
Termin od 29 stycznia 2016 do 13 lutego 2016

Miejsce Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Zobacz

Spektakl „SERCE Cisza wieloboku” poświęcony został  problemowi rozpoznania swej tożsamości i własnych powinności w sytuacji, gdy podważone zostaje człowieczeństwo. Jest gestem współczucia wobec zwierząt i ludzi skrzywdzonych przez wojnę, fanatyzm i ideologię, jak miało to miejsce w przypadku Meriam Ibrahim, skazanej na publiczną chłostę i śmierć przez powieszenie za sprzeniewierzenie się dominującej religii. Tekst do spektaklu przygotował Grzegorz Ziółkowski opierając się na motywach dramatu „Pogorzelisko” Wajdi Mouawada. Na spektakl składają się dwie części: „Zgliszcza – Suita. Myśląc o zwierzętach ze zbombardowanego zoo” i „Al-Atlal – Ruiny. Pamiętając o historii Meriam Ibrahim…” Pierwsza z nich, preludium, dedykowana jest wszystkim zwierzętom, które padły ofiarą ludzkiej głupoty i próżności i stanowi pomost między spektaklem „TAZM Milczenie światła” a drugą „komorą” „SERCA – Al-Atlal – Ruiny”. „TAZM” i „SERCE” składają się na „Dwugłos O CISZY”.

Spektakl: „SERCE Cisza wieloboku”

Spektakl: „SERCE Cisza wieloboku”

Spektakl
Termin od 9 lutego 2016 do 18 lutego 2016

Miejsce Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Zobacz

Bilety w cenie 15 zł na każdy spektakl można kupić w Sekretariacie Instytutu Grotowskiego oraz na portalu biletin.pl. Rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320. 

Zgłoś uwagę