Praca pod choinkę

Rośnie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w okresie świątecznym. Dla kandydatów to możliwość zyskania dodatkowego wynagrodzenia, ale też poszerzenia swoich kwalifikacji i łatwiejszego zdobycia pracy.


Stanowiska, na które prowadzona jest obecnie rekrutacja, są dość zróżnicowane. Rekruterzy poszukują zarówno osób pomagających przy sprzedaży i pakowaniu prezentów, jak i chętnych do przebrania się za Śnieżynkę lub Świętego Mikołaja podczas akcji promocyjnych w sklepach. 

Okres przedświąteczny dla wielu pracodawców oznacza zwiększenie zamówień na wytwarzane produkty i usługi, a co za tym idzie, również wzrost zapotrzebowania na dodatkową pomoc. Dla właścicieli firm skorzystanie ze wsparcia pracowników sezonowych to konieczność. Dzięki niemu zyskują gwarancję sprawnej obsługi zwiększonej ilości klientów, a także spływających zleceń.

Czas Świąt to przede wszystkim okres zakupów, który co roku zwiększa obroty firm z branży handlowej, usługowej, logistycznej oraz hotelarskiej i gastronomicznej. Na zatrudnienie mogą liczyć zarówno kurierzy, kierowcy, magazynierzy, pracownicy linii produkcyjnej czy pakowacze, jak również pracownicy call center, sprzedawcy i hostessy. Stawki, w zależności od stanowiska, plasują się w okolicach od ok. 10-15 zł brutto za godzinę w przypadku pakowaczy lub magazynierów, do ok. 50-150 zł brutto za jednorazowy występ w roli Świętego Mikołaja.

– Skalę popytu na pracowników sezonowych będziemy mogli ocenić dopiero pod koniec stycznia,
po zakończeniu czasu około bożonarodzeniowego – twierdzi Tomasz Walenczak, dyrektor w agencji zatrudnienia Manpower. - Jednak już teraz widzimy znaczny, bo o około 30 proc. wzrost w tym obszarze względem ubiegłego roku. Gospodarka sprzyja zwiększeniu konsumpcji nakręcając produkcję i sprzedaż, co pozytywnie wpływa na rynek pracy. Powiększa się też grupa kandydatów, którzy w poszukiwaniu tego typu pracy sami rejestrują się w agencjach zatrudnienia. Biorąc pod uwagę pozytywne trendy na rynku i wzrost zapotrzebowania ze strony pracodawców, możemy oczekiwać, że zwiększy się też pula osób, która będzie mogła liczyć na przedłużenie zatrudnienia nawet po zakończeniu sezonu świątecznego.

Pierwsze rekrutacje sezonowe na zimę rozpoczynają się zwykle w okolicach października i trwają aż do połowy grudnia. To szansa na prace dla osób szukających okazji do dodatkowego zarobku, ale również i tych, dla których ważne jest zdobycie doświadczenia. Zwykle podstawowymi kryteriami rekrutacji są kompetencje miękkie, spośród których najważniejsze to zaangażowanie w pracę. Zdarzają się jednak i inne wymogi, jak np. prawo jazdy w przypadku stanowisk kurierskich lub odpowiednie certyfikaty w przypadku stanowisk produkcyjnych.Zgłoś uwagę