Kredyt, pożyczka na święta? Na co uważać [PORADNIK]

Zastaw się, a postaw się – stare polskie przysłowie wciąż ma wielu zwolenników. W okresie przedświątecznym kuszących propozycji pożyczek i kredytów nie brakuje. Ale uwaga, prędzej czy później pieniądze trzeba będzie oddać.

  • pieniądze

    Ostrożnie z kredytami świątecznymi


Zanim zdecydujemy się na jedną z ofert świątecznych pożyczek gotówkowych, warto dokładnie im się przyjrzeć. Nie zawsze bywają tak korzystne, jak może na to wskazywać atrakcyjna reklama.

- Niestety w reklamach często na pierwszym planie przedstawiane są mało istotne, ale jakże zachęcające cechy kredytu – uważa Dorota Witwicka, doradca prawno- finansowy z wrocławskiej firmy InterAct Finanse. - Z kolei to co jest rzeczywiście ważne jest pomijane. Dlatego nie powinno to być dla nas kryterium wyboru banku.

Kredyt, pożyczka na święta? Na co uważać (poradnik)

Na rynku krótkoterminowych pożyczek i kredytów banki rywalizują ze sobą głównie poprzez obniżanie procentów, którymi zamierzają obciążyć nas w zamian za możliwość skorzystania z ich środków. Niestety przy bliższym spotkaniu z treścią przedświątecznej umowy kredytowej może okazać się, że koszty nie zostały obniżone, lecz ukryte w postaci dodatkowych opłat i prowizji.

- Nie należy kierować się tylko oprocentowaniem, którym kuszą  nas banki w reklamach – mówi Dorota Witwicka. – Trzeba pamiętać, że na całościowy koszt kredytu składają się również inne czynniki, między innymi prowizja banku, czy też dodatkowe ubezpieczenia, co przy obecnej polityce niskich stóp procentowych jest głównym czynnikiem wpływającym na cenę kredytu. Jeśli chcemy porównać dwa produkty, najlepszym wyznacznikiem będzie rata kredytu przy takim samym okresie kredytowania i takim samym kapitale. Należy również sprawdzić czy ubezpieczenie kredytu lub prowizja nie została doliczona do kapitału i przy wcześniejszej spłacie będziemy musieli więcej oddać do banku. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie to przy wcześniejszej spłacie kredytu powinno być zwrócone za niewykorzystany okres. Istotne jest również to, czy oprocentowanie jest zmienne czy stałe.

Często spotyka się także oferty, w których spłata pierwszej raty pożyczki przełożona została na okres wybiegający daleko poza okres świąteczny. Jednak nie m co liczyć na dobrą wolę banku -koszt późniejszego rozpoczęcia spłaty kapitału uwzględniony zostanie w sumie odsetek, które trzeba będzie spłacić w późniejszym okresie.

Prawdziwa okazja czy marketingowe chwyty?

Zwykle marketingowe pułapki zastawiane na nas przez banki, wykorzystują nasze przedświąteczne roztargnienie i pośpiech, co działa o wiele skuteczniej niż same reklamy kredytów i pożyczek.

Najlepszym sposobem na porównanie całkowitych kosztów pozyskania kredytu jest zestawienie wszystkich obowiązkowych kosztów oferowanych nam produktów i zsumowanie ich dla każdego produktu. Na pewno bez szczegółowego zapoznania się z warunkami oferowanymi przez bank, nie będziemy mieli możliwości dokonania właściwej oceny atrakcyjności kredytu lub pożyczki. Dlatego też warto skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów umożliwiających analizę opłacalności.

- Jeśli już zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu, przede wszystkim należy bardzo starannie przeczytać warunki umowy i sprawdzić czy zgadzają się z warunkami oferowanymi w reklamie – radzi Dorota Witwicka.Zgłoś uwagę