Pożegnaliśmy wybitnego dyrygenta Kurta Masura

Wybitny niemiecki dyrygent urodzony w Brzegu, szef Nowojorskich Filharmoników, słynnego lipskiego Gewandhausu, a w ostatnich latach  Orchestre National de France, honorowy obywatel Wrocławia zmarł 19 grudnia w Greenwich w amerykańskim stanie Connecticut (cierpiał na chorobę Parkinsona). Maestro został pochowany 14 stycznia w Lipsku. W uroczystościach pogrzebowych udział wziął prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

  • kurt masur rafał dutkiewicz

    Kurt Masur odbiera tytuł honorowego obywatela Wrocławia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza


Kurt Masur (szczegółową biografię Maestro przeczytać można w Sylwetka Kurta Masura) nie tylko studiował we Wrocławiu (w latach 1942-1944). Po upadku komunizmu chętnie odwiedzał rodzinne strony, zwłaszcza miasto Brzeg (w 1996 roku został jego honorowym obywatelem), ale lubił także Wrocław. To tutaj dał koncert dyrygując New York Philharmonic w Hali Stulecia. Pracował również z muzykami studenckiej orkiestry symfonicznej w Akademii Muzycznej i przygotował z młodymi wrocławianami I Symfonię Johannesa Brahmsa (zadyrygował nią w Filharmonii Wrocławskiej). Podobnie jak wybitny kompozytor Brahms, także i Kurt Masur otrzymał w stolicy Dolnego Śląska tytuł doktora honoris causa (przyznany przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego w 1999 roku) oraz tytuł honorowego obywatela Wrocławia w 2007 roku z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Uroczystości pogrzebowe Kurta Masura rozpoczęły się w czwartek 14 stycznia w kościele św. Tomasza w Lipsku (gdzie niegdyś działał Jan Sebastian Bach), a urna z prochami Maestro została złożona w grobowcu na cmentarzu południowym.

Zgłoś uwagę