Powstanie Wrocławskie Centrum Badawcze WRoclaw Concept

Rektorzy pięciu wrocławskich uczelni akademickich oraz saksońska minister ds. nauki i sztuki zawarli w poniedziałek 9 lipca umowę o powołaniu Wrocławskiego Centrum Badawczego WRocław Concept (WRC). Nowa instytucja ma zwiększyć udział naukowców z Polski i Niemiec w programach badawczo-rozwojowych oraz wzmocnić transfer wiedzy do gospodarki.

  • Kampus Politechniki Wrocławskiej, fot. Tomasz Walków

    Kampus Politechniki Wrocławskiej, fot. Tomasz Walków


Podpisanie umowy o powołaniu Wrocław Concept to punkt kulminacyjny wizyty we Wrocławiu Saksońskiej Krajowej Minister ds. nauki i sztuki dr Evy-Marii Stange.

Do umowy, będącej wspólną inicjatywą wyższych uczelni z Wrocławia, Drezna i Saksonii, przystąpiły: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny  oraz Uniwersytet Medyczny. Porozumienie podpisali rektorzy uczelni.

Wrocławskie Centrum Badawcze WRoclaw Concept (WRC) ma monitorować skuteczność oddziaływania badań i nauki na rozwój Dolnego Śląska i Saksonii oraz wzmocnić aktywność i udział partnerów porozumienia w krajowych i międzynarodowych programach badawczo-rozwojowych, transfer wiedzy i osiągnieć naukowych do gospodarki regionalnej i europejskiej, przede wszystkim z rejonów przygranicznych – Saksonii i Brandenburgii.

Podczas dwudniowej wizyty w stolicy Dolnego Śląska (9-10 lipca)  minister dr Eva-Maria Stange ma w planach także m.in. spotkania na uczelniach, rozmowy z przedstawicielami innych instytucji badawczych oraz rektorami uczelni ze Śląska i Opola, a także zwiedzanie Pawilonu Czterech Kopuł.

PWr/wcaZgłoś uwagę