„Powiedz prawdę, przecież cię nie biję”

„Powiedz prawdę, przecież cię nie biję” to film wrocławskiego reżysera Witolda Świętnickiego, twórcy pamiętnych „Golasów”, który będzie do obejrzenia w Mediatece. Potem spotkanie z twórcą oraz autorką książki o realizacji tego obrazu Katarzyną Dyner.

  • „Powiedz prawdę, przecież cię nie biję”

    Scena z filmu „Powiedz prawdę, przecież cię nie biję” (źródło: FB)


Witold Świętnicki zrealizował obraz o tym, co ma do powiedzenia bohaterowi jego rodzina, głównie mama, która martwi się, że syn za mało się uczy, znika z domu i wraca w stanie wskazującym na spożycie. Syn jest już dorosły, ale nadal chodzi do klasy maturalnej; zdobył nawet koszulkę alkoholika roku… Według powiedzenia, że dobry uczeń jest jak beczka, z której nie wycieknie nawet jedna kropla, syn zapisuje wiernie wszystko to, co do niego w domu mówią. A ma do tego talent i słuch absolutny. Dialog, składający się z monologu matki i milczenia syna, jest w jakiś sposób typowy dla wielu współczesnych rodzin. Film zdobył nagrodę główną i nagrodę jury studenckiego na Festiwalu Wyścig Jaszczurów w Poznaniu w 2011 r.

Na książkę „Rozmowy Katarzyny Dyner o filmie Witolda Świętnickiego. Powiedz prawdę przecież cię nie biję” składają się wywiady, m.in. z reżyserem, głównymi bohaterami filmu i ekipą realizatorów. Ostatnia część publikacji została zaś poświęcona działalności Akademickiego Klubu Realizatorów Filmowych „Fosa” oraz refleksji o kulturze studenckiej. Całość opatrzono ciekawymi zdjęciami z planu produkcji filmu, które złożyły się na swoiste produkcyjne fotostory. 

Projekcja i spotkanie w Mediatece, pl. Teatralny 5, 21 października, godz. 19.00.

mw

Zgłoś uwagę