wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nowy sezon teatralny we Wrocławskim Teatrze Współczesnym otwarty. Co w repertuarze 2021/2022?

Nowy sezon teatralny we Wrocławskim Teatrze Współczesnym otwarty. Co w repertuarze 2021/2022?

Małgorzata Wieliczko ,

Kliknij, aby powiększyć
Zdjęcie z próby „Kobieta i życie”/czytanie performatywne + dyskusja, 13 września 2021 źródło: WTW/Fb
Zdjęcie z próby „Kobieta i życie”/czytanie performatywne + dyskusja, 13 września 2021

Należy mieć nadzieję, że instytucje kultury w naszym mieście utrzymają stan „normalności”, bo pandemia tym razem ich nie złamie. Bardzo na to liczą we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, który właśnie ogłosił swoją gotowość do nowego sezonu. Jeśli scenariusz, zarysowany przez dyrektora teatru Marka Fiedora, zostanie zrealizowany, widzowie otrzymają taką, jak poniżej opisana, porcję artystycznych wrażeń.

Reklama

Jak zapowiedział podczas konferencji z mediami Marek Fiedor, sezon teatralny 2020/2021 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym zdominowany będzie przez realizacje sceniczne sztuk nagrodzonych w IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU. Pierwsza z nich – „Kobieta i życie” Maliny Prześlugi będzie miała premierę 20 listopada br. Zanim jednak to nastąpi, na początku października uwaga realizatorów i artystów skupiona będzie na projekcie, poświęconym Tadeuszowi Różewiczowi.

wtw://zawsze_różewicz    

To nie będą „pełnoprawne” spektakle, ale raczej wydarzenia performatywne, stworzone w oparciu o dramaty i inne teksty Różewicza. Warto podkreślić ich walor edukacyjny, ponieważ każde z zaplanowanych wydarzeń w ramach projektu wtw://zawsze_różewicz, oprócz wieczornych prezentacji, będzie miało przedpołudniową odsłonę połączoną z warsztatami dla młodzieży. Realizatorom zależy przy tym na tym, aby nie tyle „instruować” młodych uczestników tych zajęć, ile słuchać i dowiadywać się, jak oni odczytują dziś Różewicza, czy jego widzenie świata jest w jakimś stopniu adekwatne z ich myślami, obawami, czy są to na przykład zupełnie inne optyki.

Szczegółowy program projektu poniżej.

wtw:// zawsze_ Różewicz

wtw:// zawsze_ Różewicz

Inny / Spektakl
Termin od 4 października 2021 do 9 października 2021

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Realizacje nagrodzonych sztuk w STREFACH KONTAKTU

„Kobieta i życie”

Będzie miała premierę 20 listopada br. Sztuka Maliny Prześlugi w reżyserii Piotra Łukaszczyka to dramaturgiczna wypowiedź – inspirowana ubiegłorocznym strajkiem kobiet, który objął całą Polskę – o pragnieniu wolności. Wolności od oczekiwań, powinności, ról społecznych i kulturowych, które są uwarunkowane płcią i zostały narzucone przez rodzinę, pracę, związki wyznaniowe, media czy polityków. To także dramat o solidarności i rosnącym poczuciu siły ze wspólnego buntu.

W spektaklu wystąpią: Anna Błaut, Anna Kozłowska, Ewelina Paszke-Lowitzsch, Katarzyna Pietruska, Jolanta Solarz-Szwed, Magdalena Taranta, Krzysztof Boczkowski, Albert Pyśk, Dominik Smaruj i Chrystian Talik.

13 września br. odbyło się czytanie sztuki, podczas którego była obecna jej autorka, a także panel dyskusyjny z udziałem m.in. reżyserki Weroniki Szczawińskiej i pisarki Agnieszki Wolny-Hamkało. Załączone tu zdjęcia, autorstwa Jerzego Wypycha, pochodzą właśnie z tego wydarzenia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. 

Czytaj także: Spektakl „Kobieta i życie”. Wyjątkowy projekt pięciu instytucji kultury

„Widzę nic”

Premiera sztuki autorstwa Filipa Zawady zaplanowana jest na 5 marca 2022 r. To debiut dramaturgiczny tego autora, który także zaangażował się do współpracy reżyserskiej przy tym przedstawieniu, którego głównym reżyserem jest Paweł Palcat. Spektakl powstaje zaś w korpodukcji z legnickim Teatrem im. H. Modrzejewskiej.

fot. Arnau Vidal

Bohaterką „Widzę nic”  jest homoseksualna niewidoma kobieta, której postać została w sztuce „rozszczepiona” na wiele osób i głosów, co tworzy szczególny, uniwersalny znak wykluczenia. Autor dramatu stawia jednak również tezę, że „nie-widzenie” pozwala na prawdziwe poznanie rzeczywistości, ponieważ uwalnia od fałszu i złudzeń. I właśnie takie „patrzenie” daje bohaterce siłę, wyrywając ją z objęć rozpaczy.

„Woda w usta”

Tego spektaklu należy spodziewać się w kwietniu 2022. Autorką sztuki jest Sandra Szwarc, a wyreżyseruje ją Lena Frankiewicz. To historia Violi, która na skutek katastrofy na morzu została wyrzucona na bezludną wyspę. Ten literacki chwyt jest pretekstem do ukazania dramatycznych konsekwencji doświadczonej w dzieciństwie przemocy, której dopuszczał się ojciec.

fot. Joanna Świder

Wyspa staje się symbolem zaburzonej osobowości z jednej strony, z drugiej zaś miejscem rodzinnej terapii. Sama bohaterka zaś, która tworzy na swój temat także fałszywe narracje, wpada co rusz w pułapkę mechanizmów iluzji i zaprzeczenia.

Powyżej wspomniane, nagrodzone na IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU teksty można przeczytać w bazie sztuk na stronie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

W stronę literatury faktu

Tekst, na podstawie którego powstają „Wróżki”, nie pochodzi ze wspomnianego powyżej konkursu, lecz wpisuje się w cykliczny nurt paradokumentalny WTW. Premiera przedstawienia przewidziana jest na 12 lutego 2022, 

Jego go bazą stał się reportaż Tomasza Kwaśniewskiego „W co wierzą Polacy? Śledztwo w sprawie wróżek, jasnowidzów, szeptuch” (2019), którego autor ujawnia ukryte wierzenia Polaków i sprawdza, jak to się dzieje, że w XXI w. nowoczesnym kraju, za jaki uchodzi Polska, jej mieszkańcy wciąż korzystają z usług wróżek i jasnowidzów, leczą się u znachorów wszelkiej maści czy piją miłosne napary.

WTW i „Szkoła w mieście”

Repertuarowi teatralnemu WTW w nowym sezonie ponownie będzie towarzyszył program edukacyjny. Jego celem jest wsparcie nauczycieli w przybliżaniu młodzieży dramaturgii współczesnej. Stele proponowane są więc dwa rodzaje zajęć – warsztaty przed spektaklem, dające „narzędzia” do odbioru przedstawienia, oraz zajęcia pospektaklowe, umożliwiające młodym ludziom zinterpretowanie i zrozumienie tego, co na scenie zobaczyli.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl