wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. 75 lat powojennego Wrocławia
  4. Wrocławska kultura zapisana w drukach ulotnych [OSSOLINEUM]
Kliknij, aby powiększyć
Kartoteka, Teatr Narodowy Teatr Mały w Warszawie, 1973; aut. plakatu: Maciej Urbaniec.
Kartoteka, Teatr Narodowy Teatr Mały w Warszawie, 1973; aut. plakatu: Maciej Urbaniec.

Dział Dokumentów Życia Społecznego istnieje w ZNiO od 1964 r. Dział od początku swego istnienia gromadzi różnorodne materiały związane z kulturalnym, społecznym czy politycznym życiem Wrocławia. W jego ramach, od 2006 roku, funkcjonuje Gabinet Kultury Współczesnej Wrocławia. Projekt jest finansowany ze środków Gminy Wrocław i ma na celu gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów dotyczących bieżącej działalności instytucji prowadzonych przez UM Wrocławia.

Reklama

Dzięki ścisłej współpracy z wrocławskimi instytucjami kultury, powstał rzadki zbiór, o unikalnej wartości historycznej, kulturalnej i emocjonalnej. Pełna dokumentacja i archiwizacja działań w przestrzeni kultury jest ważnym elementem tworzenia historii i tożsamości Wrocławia Materiały są udostępniane do prac i badań naukowych, popularyzatorskich i edukacyjnych. Gromadzone i opracowywane obiekty są dostępne w Czytelni oraz szeroko rozpowszechniane w formie wystaw czasowych, prezentacji internetowych oraz publikacji.

W samo południe, 1952, reż. Fred Zinnemann, aut. plakatu: Grzegorz Marszałek.

Podczas trwania projektu opracowano już blisko 27 tys. obiektów (ulotek, afiszy, plakatów, zaproszeń, fotografii, różnych druków okolicznościowych).

Wśród zgromadzonych obiektów znajdują się cenne plakaty z Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans o wybitnej szacie graficznej wykorzystującej motywy sztuki  średniowiecznej i barokowej, plakaty Dni Wrocławia znanych nam obecnie jako Święto Wrocławia fetowane 24 czerwca oraz bardzo charakterystyczne dla lat 70. i 80. XX w. plakaty filmowe.

XXI Dni Wrocławia, 6-9 Maja 1976, aut. plakatu: Grzegorz Koterski.

Znajdziemy tutaj zarówno filmy polskie i europejskie jak i pełen przegląd czołowych amerykańskich wytwórni. Kolekcję plakatów liczącą kilkaset jednostek przekazał w darze dla Ossolineum grafik i Honorowy Obywatel Wrocławia Eugeniusz Get-Stankiewicz. Twórczość artysty możemy podziwiać na ciekawej instalacji plastycznej – Tablicy przypinek, znaczków i przylepek wykonanej przez Geta wraz z Michałem Kasprowskim. 

Tablica z 217 przypinkami, znaczkami i nalepkami 1969-1979, aut. prac. Get. Eugeniusz Stankiewicz & Michał Kasprowski.

Na drewnianej rozkładanej tablicy umocowano ponad 200 projektów związanych z życiem kulturalnym lat 70. i 80. XX w.

Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Wrocław Dział DŻS zrealizował kilka wystaw:

  • „Mistrzowie filmu amerykańskiego - Mistrzowie plakatu polskiego” - 18-31 października 2010.
  • „Święto Wrocławia na plakacie” – Ogród Barokowy – 8 maja-8 czerwca 2014.
  • „Przyszli, żeby zobaczyć poetę… Tadeusz Różewicz w zbiorach Działu Dokumentów Życia Społecznego ZNiO i Gabinetu Kultury Współczesnej Wrocławia – 24 kwietnia – 30 grudnia 2016.
  • „77 urodzinowa wystawa Eugeniusza Geta Stankiewicza” - 14 maja 2019.

XIII Festiwal Wratislavia Cantans, 1-7 IX 1978; J.G. Plater, Alegoria czterech temperamentów (ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu), aut. fot. Zdzisław Holuka.

W ramach projektu: Prowadzenie Gabinetu Kultury Współczesnej Wrocławia jest także przygotowywana publikacja – broszura, dotycząca gromadzonych i opracowywanych materiałów, zatytułowana Dokumentując Życie Społeczne…. Zbiory Działu Dokumentów Życia Społecznego ZNiO. Będzie dostępna dla wszystkich w instytucjach i miejscach kultury Wrocławia.

Liliana Nawrot-Łakomiec, Iwona Zygmuntowicz – ZNiO

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl