wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wszystkich Świętych we Wrocławiu 2016
  4. Wrocławskie cmentarze - przewodnik
  5. Stary Cmentarz Żydowski

Znajduje się przy ul. Ślężnej. Żydzi odwiedzają swoich zmarłych w rocznicę ich śmierci oraz dnia dziewiątego miesiąca aw - w rocznicę zburzenia świątyni jerozolimskiej i w miesiącu elul - miesiącu skruchy, poprzedzającym żydowski Nowy Rok.

W okolicach katolickiego święta Wszystkich Świętych można jednak zobaczyć zapalone pojedyncze znicze na żydowskich grobach – w ten sposób zmarłym oddają szacunek znajomi innego wyznania, bywa że sami Żydzi ulegają miejscowym obyczajom. Stary Cmentarz Żydowski od 1991 roku udostępniany jest zwiedzającym jako Muzeum Sztuki Cmentarnej. To jedyna na terenie Wrocławia zachowana nekropolia z przełomu XIX i XX wieku. To również oryginalny i niepowtarzalny zespół rzeźby nagrobnej i małej architektury, harmonijnie współistniejącej z właściwie utrzymaną i starannie pielęgnowaną zielenią. Wygląd nagrobków i grobowców uległ z biegiem lat stopniowym przemianom – od tradycyjnych, gęsto stawianych macew, aż po odważne w formie i monumentalne, rodzinne pomniki nagrobne. W tych ostatnich widać wpływy architektury niemal wszystkich okresów: od starożytności przez średniowiecze i secesję, aż do modernizmu. Bogata jest także zastosowana symbolika, zarówno świecka, jak i religijna. Pierwszy pochówek na cmentarzu odbył się w 1856 roku, ostatni w 1942 roku. W tym czasie nekropolia była trzykrotnie powiększana. W 1975 roku została wpisana do rejestrów zabytków miasta, a od 1988 roku funkcjonuje w randze muzeum. Obecnie powierzchnia cmentarza to prawie 5 ha, na których znajduje się ok. 12 tys. nagrobków.

Spoczywają tam m.in. Ferdinand Lassalle (1825-1864) – wybitny teoretyk socjalizmu, założyciel pierwszej partii robotniczej w Niemczech, Heinrich Graetz (1817-1891) – twórca słynnej szkoły historycznej, Ferdinand Cohn (1828–1898) – botanik światowej sławy, Hermann Cohn (1836-1906) – wybitny okulista, Leopold Auerbach (1828-1897) – biolog i lekarz światowej sławy, Friederike Kempner (1828-1904) – znana śląska poetka oraz Augusta i Siegfried Stein – rodzice Edyty Stein, znanej od 1998 r. jako św. Teresa Benedykta od Krzyża.

Cmentarz otwarty jest od poniedziałku do niedzieli od godz. 10 do 18 (w zimie do zmroku), bilety kosztują normalny – 15 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny 30 zł. W czwartki wstęp wolny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl