wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Rządowa strategia walki z pandemią COVID-19 – wersja 3.0

We wtorek, 3 listopada, Ministerstwo Zdrowia opublikowało wersję 3.0 strategii walki z epidemią COVID-19 na jesień 2020. Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił szczegóły dokumentu. Najważniejsze elementy nowej strategii to zwiększenie bazy izolatoriów, wprowadzenie systemu opieki domowej nad pacjentami z koronawirusem oraz przyśpieszone testowanie osób, u których podejrzewa się zakażenie COVID-19.

Reklama

Aby przyśpieszyć testowanie, rząd zamierza korzystać z testów antygenowych, których wynik jest znany już po kilkunastu minutach. Stan zdrowia osób, u których nie występują objawy lub są one łagodne, będzie monitorowany z domu dzięki pulsoksymetrowi – ma to pomóc odciążyć szpitale i placówki medyczne. Dane przesyłane przez urządzenie zostaną przeanalizowane przez specjalne centrum monitoringu. Będzie to nowa jednostka, która zostanie powołana przez Ministerstwo Zdrowia.

– Pulsoksymetr mierzy poziom natlenienia krwi pacjenta. Przez dane, monitorowane przez zespół, w którym będzie lekarz i personel pomocniczy, przy odczytach co 3 godziny będzie można kontrolować stan zdrowia pacjenta – wyjaśnił Adam Niedzielski.

Pilotaż z wykorzystaniem pulsoksymetru ma być prowadzony w Małopolsce.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 3 listopada 2020 wchodzą w życie także uproszczone zasady kierowania na kwarantannę.

Powiększona baza izolatoriów

Izolatorium to miejsce, gdzie osoby zakażone koronawirusem dochodzą do zdrowia. Do izolatoriów kierowani są pacjenci, którzy nie mogą odbywać izolacji w swoim domu – np. ze względu na to, że mieszkają z osobami z grupy podwyższonego ryzyka. Trafiają tam także pacjenci, którzy przebywali w szpitalu, ale ich stan jest na tyle dobry, że leczenie mogą kontynuować w izolatorium.

Do tej pory w izolatoriach było dostępnych 6,5 tys. łóżek. Ich ilość ma zostać zwiększona do 10 tys. w 55 obiektach na terenie całej Polski.

Szpital tymczasowy w każdym województwie

Szpital tymczasowy na stadionie PGE Narodowym, którego pierwszy etap budowy dobiega końca, nie będzie jedyną tego typu placówką w kraju. W każdym województwie ma powstać przynajmniej jeden taki szpital dla pacjentów z COVID-19. Większość z nich zostanie oddana do użytku między 15 a 30 listopada. Baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem ma się zwiększyć o ponad 5 tys. miejsc.

Większość szpitali tymczasowych powstanie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Koszt adaptacji obiektów – nie wliczając sprzętu - wyniesie około 130 mln zł.

We Wrocławiu szpital powstanie w centrum kongresowym przy ul. Rakietowej 33.

Więcej informacji dot. wersji 3.0 strategii walki z pandemią COVID-19 znajdziecie tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl