wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. 75 lat powojennego Wrocławia
  4. Norman Davies – film „Wrocław. Imiona miasta”
Kliknij, aby powiększyć
Profesor Norman Davies podczas Wrocław Global Forum w 2013 roku
Profesor Norman Davies podczas Wrocław Global Forum w 2013 roku

Film „Wrocław. Imiona miasta” jest spojrzeniem z boku, z perspektywy angielskiego historyka, na dzieje miasta, które od wieków jest tyglem narodowości, kultur i religii. Norman Davies opowiada o historii Wrocławia, przypomina o tragedii, którą ściągnęły na dzisiejszą stolicę Dolnego Śląska groźne XX-wieczne totalitaryzmy – najpierw nazistowski, a następnie sowiecki. Ale jednocześnie podkreśla niezwykły i wyjątkowy wkład wrocławian w światowe dziedzictwo zarówno nauki, jak i kultury i sztuki.

Reklama

… (historyk) powinien się zdystansować od swego przedmiotu badań. Nie wolno być za blisko, zbyt zaangażowanym emocjonalnie. Dlatego będę patrzył na Wrocław z pewnej wysokości... – Norman Davies.

W XX wieku Wrocław przeżył najgorszą ze swoich tragedii.

Kiedy armia sowiecka zbliżyła się do Breslau, w połowie stycznia 1945 roku, gauleiter Karl  Hanke ogłosił miasto twierdzą, która miała być trzymana “do ostatniego żołnierza”. Dał rozkaz, aby w ciągu jednej doby wypędzić całą ludność cywilną - kilka tysięcy osób. Ta masa cywilów wyszła na mróz (-20 stopni), tysiące zginęło w śniegach. 

Aby dostarczyć obrońcom amunicję, jedzenie itd. gauleiter Hanke zdemolował śródmieście miasta, gdzie umieszczone było wojskowe lotnisko. Jeden dzień przed końcem sam Hanke wziął ostatni samolot z tego lotniska i zniknął (jego los jest nieznany).

Oblężenie Breslau trwało prawie 4 miesiące. Miasto padło na początku maja, wtedy kiedy fuhrer Adolf Hitler już nie żył, i kiedy Berlin już był całkowicie w rękach sowieckich. 

Wtedy dopiero zaczęło się wyzwolenie - czyli palenie, zniszczenie, zgwałcenie ludności. Wojsko sowieckie nie szanowało nikogo. Wiemy, że wiele budynków, które stały jeszcze 7, 8, czy 9 maja - później zostało kompletnie zniszczonych. 

9 maja przyszli pierwsi Polacy - między nimi pierwszy prezydent miasta - Bolesław Drobner, człowiek, który tylko parę lat wcześniej sam siedział w gułagu, jako jeniec sowiecki. Nikt nie wiedział jeszcze jaka będzie przyszłość tego miasta. Komendant sowiecki uznał i prezydenta Drobnera i prezydenta niemieckiego wybranego przez ludność niemiecką. Ten okres niepewności potrwał aż od konferencji w Poczdamie. Rozwiązała ona ostatecznie los miasta Breslau, który potem miał się zmienić na Wrocław.

Norman Davies

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl