– Zależy nam, by szczepienia były powszechne, dostępne jak najbliżej mieszkańców, a liczba zaszczepionych wrocławianek i wrocławian jak najwyższa. Już teraz jesteśmy w czołówce najlepiej zaszczepionych miast w Polsce – mówił Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych we Wrocławiu, gdy ruszał mobilny punkt szczepień.
We Wrocławiu można bez rejestracji zaszczepić się przeciwko COVID-19.
SZCZEPCIObus na wrocławskich ulicach, fot. www.wroclaw.pl
Jednodawkowe szczepienia Johnson&Johnson w SZCZEPCIObusie
Partnerem medycznym wrocławskiego MPK przy organizacji szczepień w SZCZEPCIObusie jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Na pokładzie mobilnego punktu szczepień przeciw COVID-19 spotkamy właśnie personel tej placówki.
Autobus pojawia się w wyznaczonych miejscach np. na pl. Solnym. Warunki przyjęcia preparatu są identyczne jak w każdym punkcie szczepień. Wypełnia się formularz i rozmawia z lekarzem kwalifikującym. Preparaty mogą przyjąć Polacy oraz obcokrajowcy mieszkający na stałe we Wrocławiu.
Na pokładzie SZCZEPCIObusa można się zaszczepić przeciwko COVID-19 jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson oraz dwudawkową Pfizer-BioNTech.
– Cieszymy się, że jest tak duże zainteresowanie szczepieniami w SZCZEPCIObusie. Ostatnio w mobilnym punkcie w ciągu dnia zaszczepiło się dwa razy więcej osób niż w tym samym czasie w naszym stacjonarnym punkcie szczepień – przyznaje Monika Kowalska, rzeczniczka USK we Wrocławiu.
Przypomnijmy, by zaszczepić się w SZCZEPCIObusie, nie trzeba się wcześniej rejestrować. Należy mieć jednak ze sobą dokument tożsamości. Z kolei, dzieci w wieku 12-15 lat muszą być pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego, a 16- i 17-latkowie – mieć przy sobie podpisany przez opiekuna kwestionariusz.
Wrocław się szczepi i promuje szczepienia
Stolica Dolnego Śląska od początku wspiera Narodowy Program Szczepień, tworząc własną kampanię edukacyjną #WrocławSięSzczepi Solidarnie przeciw COVID-19.
Zorganizowano m.in. mobilne akcje szczepionkowe dla bezdomnych, do których docierali streetworkerzy. Szacuje się, że we Wrocławiu jest ich około 300. Chętnych do przyjęcia preparatu dowożą do ambulatorium, prowadzonego przez MiserArt. Ze względów organizacyjnych także oni otrzymali preparat Johnson & Johnson.
Czytaj też: Ruszają mobilne punkty szczepień dla osób bezdomnych [WIDEO]
SZCZEPCIObus na wrocławskich ulicach, źródło: materiały prasowe
– Zadbaliśmy o osoby starsze i wykluczone. Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu (+48 71 777 9880), pod którym mogą zgłaszać się wrocławianie, którzy mają problemy z poruszaniem albo transportem, i dowozimy je do punktów szczepień, także dzięki wsparciu MPK – podkreśla Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
SZCZEPCIObus na wrocławskich ulicach, źródło: materiały prasowe
Mobilny Punkt Szczepień we Wrocławiu. Rozkład jazdy
3 kwietnia – niedziela
- 12:00 – 20:00 plac Solny
Jeśli chcesz zaszczepić się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson w SZCZEPCIObusie, musisz mieć ukończone 18 lat i mieć przy sobie dokument tożsamości (dowód osobisty czy paszport). Nie trzeba się nigdzie rejestrować, wystarczy, że pojawisz się w jednym z dogodnych dla Ciebie punktów.
Podawane są także szczepionki Pfizer-BioNTech, z których mogą korzystać również dzieci od 12. roku życia oraz osoby uprawnione do skorzystania z 2. lub 3. dawki.
Partnerem medycznym akcji jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.