wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 2 lipca startuje Miesiąc Spotkań Autorskich

– Na okładkę mojej powieści „Inny Amsterdam” trafiło zdjęcie Wrocławia. Coś dziwnego się wydarzyło i zamierzam to wyjaśnić – mówi autor gruzińskich bestsellerów Dato Turashvilli. Tę tajemniczą sprawę wrocławianie będą mogli rozwikłać już w najbliższą niedzielę. Podczas Miesiąca Spotkań Autorskich.

Reklama

MSA to wielkie międzynarodowe przedsięwzięcia kulturalne. W sumie, w pięciu miastach (Brno, Ostrawa, Koszyce, Lwów, Wrocław) zaplanowano aż 310 spotkań autorskich ze znakomitymi pisarzami i poetami z pięciu krajów – Czech, Słowacji, Ukrainy, Polski i – w tym roku – Gruzji. 62 z nich będzie we Wrocławiu. Codziennie dwa.

– To już 18. edycja MSA, a we Wrocławiu gościmy ją po raz siódmy. Zaczęło się od tego, że rozmawialiśmy z Petrem Młynarkiem, by tą wspaniałą imprezę z Brna i Ostrawy rozszerzyć także na Koszyce. A efekt był taki, że wylądowała także w stolicy Dolnego Śląska, a potem dołączył jeszcze Lwów – wspomina genezę Miesiąca Spotkań Autorskich Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki, która jest organizatorem polskiej części MSA od 2011 roku.

Miesiąc Spotkań Autorskich 2017

Miesiąc Spotkań Autorskich 2017

Spotkania z autorami
Termin od 1 lipca 2017 do 4 sierpnia 2017

Miejsce Mediateka - Miejska Biblioteka Publiczna Wrocław Filia nr 58

Zobacz

Nie tylko wino, czyli odkrywanie Gruzji

Celem Miesiąca Spotkań Autorskich od początku jest działanie na rzecz integracji krajów Europy i świata, przez poznawanie oraz popularyzowanie ich kultury i literatury. Festiwal ma dwie linie programowe. Jedna prezentuje literaturę rodzimą (w zależności od miejsca: czeską, słowacką, ukraińską i polską), druga przedstawia twórców z kraju, który jest gościem honorowym MSA. W tym roku jest nim Gruzja. Dlatego do Wrocławia przyjadą najlepsi gruzińscy autorzy: m.in Dato Turashvili, Aka Morchiladze, Paata Shamugia, Mariam Tsiklauri, Diana Anfimiadi, Lela Samniashvili, Giorgi Arabuli, Zurab Rtveliashvili, Kato Javakhishvili, Zviad Ratiani, czy Erekle Deisadze.

– Zdaję sobie sprawę, że dla Polaków kultura gruzińska to terra incognita, ale mamy nadzieję, że podczas tej imprezy sprawimy, że nasz kraj nie będzie już się kojarzył tylko z winem, morzem, Chaczaturianem, a już na pewno nie ze Stalinem – żartował Aleksander Chelidze, kurator programu gruzińskiego MSA. – Nasza literatura historycznie rozwijał się podobnie jak polska, mamy czasy romantyzmu, klasycyzmu czy realizmu. A w XX wieku została wzbogacona niespotykaną w innych krajach byłego ZSRR filozoficzną głębią. I nigdy Wielkiemu Bratu nie udało się stłamsić gruzińskiej kultury i wyrugować naszego języka – wyjaśnia Chelidze.

Wprawdzie żadna z książek gruzińskich autorów, którzy przyjadą do Polski, nie ukazała się jeszcze w Polsce, ale to nie kłopot, gdyż podczas MSA wszyscy zagraniczni goście czytają fragmenty swoich utworów w oryginale, a tłumaczenie prezentowane jest ekranach. Późniejsze rozmowy o literaturze, życiu, a pewnie i wojnie z wielkimi osobistościami gruzińskiej kultury zapowiadają się fascynująco.

62 spotkania w Mediatece i Prozie

Miesiąc Spotkań Autorskich we Wrocławiu zainauguruje (2 lipca 2017 r. o godz 19.00 w Mediatece, pl Teatralny 5) spotkanie z Wojciechem Jagielskim, mistrzem reportażu, autorem fascynujących książek o Afryce, Kaukazie, czy Azji Środkowej i Południowej. O godz. 20.30 w tym samym miejscu wystąpi pierwszy gość z Gruzji: Dato Turashvili – pisarz i dramaturg, autor 16 książek tłumaczonych na siedem języków.

I tak będzie codziennie, aż do 1 sierpnia, bez przerw weekendowych. O 19.00 będzie się można spotkać z pisarzami z Polski (18 autorów), Czech (5), Słowacji (3) i Ukrainy (3), o 20.30 z gośćmi z Gruzji. Nieco zmieni się lokalizacja spotkań, gdyż specjalnie na festiwal Mediateka udostępni nową przestrzeń. Spotkania odbywać się będą w odnowionych podziemiach (wejście od ul. Menniczej), a na uczestników czeka też festiwalowa kawiarnia plenerowa, w której nie zabraknie tradycyjnych gruzińskich akcentów. Natomiast we wszystkie lipcowe czwartki goście festiwalowi występować będą w Klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2).

Wśród gości pierwszej części MSA (codziennie od godz. 19.00) znajdzie się wielu znakomitych pisarzy i poetów z Europy Środkowo-Wschodniej, m.in.: Słowak Vladimír Balla, Czech Arnošt Goldflam, Tania Malarczuk z Ukrainy. Do Wrocławia przyjadą też świetni polscy pisarze (np. Zośka Papużanka, Ziemowit Szczerek, Elżbieta Cherezińska, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Michał Witkowski), a także reporterzy, między innymi Maciej Jastrzębski, Paweł Smoleński, Wojciech Górecki, Kaja Puto oraz Mariusz Szczygieł. Zapowiada się wielka wakacyjna uczta literacka, której nie można przegapić

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl