wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:46

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Kultura w 2021 roku. Podsumowanie
Kliknij, aby powiększyć
Podsumowanie najważniejszych chwil ze świata kultury we Wrocławiu w 2021 roku. www.wroclaw.pl
Podsumowanie najważniejszych chwil ze świata kultury we Wrocławiu w 2021 roku.

Rocznica urodzin Tadeusza Różewicza, przeprowadzka Fundacji Olgi Tokarczuk do willi Karpowiczów, dobiegający końca remont organów w bazylice św. Elżbiety, otwarcie nowej galerii Miejsce przy Miejscu, fantastyczny Piotr Alexewicz na Konkursie Chopinowskim, nowi laureaci plebiscytu 30 Kreatywnych. Przypominamy najważniejsze chwile we wrocławskiej kulturze w 2021 roku.

Reklama

Rok Różewicza

Miniony 2021 rok upłynął pod znakiem rocznicy 100-lecia urodzin Tadeusza Różewicza, którą w mieście zwiastowały nie tylko wiersze poety nadrukowane na chodnikach w centrum (z okazji Festiwalu Poezji Silesius), na przystankach komunikacji zbiorowej, ale też dziesiątki spotkań poświęconych twórczości poety, prozaika, dramaturga i reżysera.

Ukazał się (nakładem Dowodów na Istnienie) I tom biografii „Różewicz. Rekonstrukcja”, wrocławskie Wydawnictwo Warstwy opublikowało zarówno tom korespondencji Tadeusza Różewicza z Czesławem Miłoszem pod wspólnym tytułem „Braterstwo poezji”, album fotografii Adama Hawałeja „Kartoteka rozrzucona” (z towarzyszącą mu wystawą), jak i przewodnik Różewiczowski po Wrocławiu (pióra prof. Wojciecha Browarnego).

Wiersz Tadeusza Różewicza

Wiersz Tadeusza Różewicza nadrukowany na chodniku na placu Solnym/fot. Tomasz Hołod

Ossolineum wydało z kolei „Wybór prozy” (pod red. prof. Browarnego), ukazała się płyta „i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”(Wrocławskiego Domu Literatury) z interpretacjami tekstów poety z utworami m.in. Wojciecha Waglewskiego, Edyty Bartosiewicz, Emose i Ziemian, Kapeli ze Wsi Warszawa, Monad. W teatrach wrocławskim odbyły się premiery dramatów Różewicza (m.in. „Stara kobieta wysiaduje” w Teatrze Polskim, „Kartoteka” we Wrocławskim Teatrze Plenerowym), w Muzeum Pana Tadeusza otwarto wystawę stałą poświęconą literatowi.  

Czytajcie także: Rok Różewicza.

Fundacja Olgi Tokarczuk już w willi Karpowiczów

– To cudowny gest, a dom stanie się miejscem specjalnym, związanym z kulturą, budowaniem wspólnoty i mądrym spędzaniem czasu – tak Olga Tokarczuk dziękowała za dar od miasta w postaci siedziby dla jej fundacji.

A od 15 grudnia 2021 roku placówka funkcjonuje już w wyremontowanym domu Marii i Tymoteusza Karpowiczów przy ul. Krzyckiej 29. Prace trwały rok, a efekt jest naprawdę imponujący. Na dachu wymieniono więźbę, dachówkę, nowa jest także elewacja budynku, który dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (w środku zamontowano także windę), wymieniono wszystkie instalacje w budynku, założono klimatyzację. Wykonane zostały nowe podłogi nawiązujące do historycznych. Wyburzono taras, a jego miejsce zajęła oranżeria z zielonym dachem, (posadzono na nim rozchodnik).

Willa Karpowiczów

Wnętrze willi Karpowiczów, w której mieści się Fundacja Olgi Tokarczuk/fot. Tomasz Hołod

Odrestaurowano wnętrza, w których znalazły się m.in. meble, jakie pozostały po rodzinie Karpowiczów. Na parterze powstały sekretariat, szatnia, sala spotkań i aneks kuchenny, a na pierwszym piętrze gabinet oraz dwa pokoje gościnne. Na drugim piętrze znajdują się pomieszczenia biurowe i antresola z pięknie odnowionymi stropami.

Czytajcie także: Fundacja Olgi Tokarczuk w wyremontowanej willi.

Organy gotowe do inauguracji

Intensywnie pracowano też w 2021 roku przy odbudowie instrumentu wzorowanego na barokowych organach Michaela Englera (spłonęły w pożarze bazyliki św. Elżbiety w czerwcu 1976).

Decyzję o ich przywróceniu świątyni podjęto jeszcze w 2011 roku, przetarg ogłoszono sześć lat później, a od tego momentu sprawy potoczyły się wręcz błyskawicznie, biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia.  Instrument, nad którym pracował zespół ekspertów, ma 16,6 metra wysokości, prawie 11 metrów szerokości (po łuku), jest wyposażony w 54 głosy, najmniejsza piszczałka mierzy 6mm, największa prawie 12 metrów, 300 m kwadratowych snycerki, wszystko zostanie pozłocone 24 karatowym złotem.

Organom towarzyszyć będą 22 pełnoplastyczne figury. Ich brzmienie usłyszymy po raz pierwszy w styczniu 2022 roku. 

Przeczytajcie także: Organy Englera zabrzmią w 2022 roku

Wrocławska Nagroda Artystyczna

Wrocławska Nagroda Artystyczna została w 2021 roku przyznana po raz pierwszy pod tą nazwą, choć powstała z połączenia Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (wręczanej od 2000 roku) i Wrocławskiej Nagrody Teatralnej (wręczanej od 2005 roku). Od 2021 roku zmiana dotyczy także dodania nowego wyróżnienia w dziedzinie sztuk wizualnych, które laureatki/laureaci otrzymali po raz pierwszy.

Laur przyznają wrocławscy dziennikarze, krytycy, kuratorzy, a otrzymują ją artyści, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w minionym sezonie. Zwycięzcy każdej z dziedzin otrzymują 10 tysięcy złotych i okolicznościową grafikę. W 2021 roku triumfowali Piotr Alexewicz i Giancarlo Guerrero w kategorii muzyka poważna, Marcin Cichy z Igorem Pudło w kategorii muzyka rozrywkowa, Agnieszka Kwietniewska i Jerzy Senator w kategorii teatr oraz Beata Bartecka z Łukaszem Rusznicą w kategorii sztuki wizualne. 

Czytajcie także: Wrocławska Nagroda Artystyczna 2021.

Giancarlo Guerrero

Giancarlo Guerrero odbiera Wrocławską Nagrodę Artystyczną w kategorii muzyka poważna/fot. UMW

Angelus i Silesius 2021

Najważniejsze dwie literackie nagrody przyznawane we Wrocławiu w 2021 roku trafiły w ręce Kateryny Babkiny (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus oraz nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej), a Kamila Janiak i Aleksander Trojanowski zostali laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Z kolei Silesiusa za całokształt twórczości odebrał poeta Ryszard Krynicki, a za przekład Bohdan Zadura.

Czytajcie także: Poznaj laureatów nagród literackich Angelus i Silesius

Kateryna Babkina

Kateryna Babkina z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus, obok jej tłumacz Bohdan Zadura/fot. Rafał Komorowski

30 Kreatywnych Wrocławia 2021 – kultura

Po raz szósty wręczono w 2021 roku statuetki przyznawane w plebiscycie 30 Kreatywnych Wrocławia. W dziedzinie kultura/sztuka/design laureatami zostali artysta szkła Tomasz Urbanowicz, ceramiczka Janina Myronowa, fotograf i kurator Łukasz Rusznica, trębacz Piotr Damasiewicz, tandem NOWY ZŁOTY, zespół Brave Kids, zespół „Teatru na faktach”, zespół Less is Lessie.

Pochodząca z Ukrainy Janina Myronowa napisała w liście, że Wrocław jest jej miastem i jest bardzo szczęśliwa, że dzięki cudownym ludziom, którzy ją otaczają jej marzenia spełniają się właśnie tutaj, a Piotr Damasiewicz podkreślał też w liście: „Bardzo się cieszę, że mogę tworzyć we Wrocławiu. Słuchanie odgłosów tego miasta jest dla mnie ogromną inspiracją”.

Przeczytajcie także: 30 Kreatywnych Wrocławia 2021.

30 Kreatywnych 2021

Laureaci plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia na gali/fot. Tomasz Hołod

Nowa galeria

Otwierając galerię zimą 2021 roku przy Łaciarskiej 4 dyrektor Wydziału Kultury UMW Jerzy Pietraszek podkreślał, że to przestrzeń przeznaczona przede wszystkim dla wrocławskich artystów, ale pewnie nie tylko.

– Będzie tak, jak Akademia Sztuk Pięknych sobie to wyobraża – mówił. Inwestorami galerii są Save The World Real Estates, spółka prowadzącej także Vertigo Jazz Club & Restaurant (laureata naszego plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia), a swój pomysł przedstawili dyrektorowi Wydziału Kultury, który pomógł w tworzeniu wstępnej koncepcji i zaproponował, aby do projektu włączyć Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, mając na względzie współpracę z tą uczelnią, prowadzoną przez miasto od wielu lat. Zainaugurowano w lutym 2021 roku wystawą prof. Zdzisława Nitki. 

Czytajcie także: „Sztuka na miejscu”. Nowa przestrzeń wystawiennicza

Piotr Alexewicz na Konkursie Chopinowskim

Od lat nie mieliśmy tak dobrego pianisty i wrocławskiego reprezentanta na tej światowej imprezie. Studentowi Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego udało się zakwalifikować do III etapu i zaprezentować na scenie m.in. znakomite wykonanie kompletu Preludiów op. 28 Fryderyka Chopina. I nawet jeśli Piotr Alexewicz nie znalazł się w finale, jego interpretacje doceniły już kapituły – Wrocławskiej Nagrody Artystycznej (laureat) i Paszportów „Polityki” (nominacja).

Czytajcie także: Piotr Alexewicz w Konkursie Chopinowskim

Odeszli ludzie kultury

To był także rok, w którym odeszło od nas wielu ludzi kultury – będziemy wspominać reżysera Sylwestra Chęcińskiego, aktorów Ferdynanda Matysika, Ryszarda Kotysa, Stanisława Wolskiego, malarzy Konrada i Pawła Jarodzkich, rzeźbiarza Leona Podsiadłego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl