wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:31

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Rząd zapowiedział kolejne działania antykryzysowe dla firm

Rząd zapowiedział kolejne działania antykryzysowe dla firm

Paweł Prochowski,

W piątek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zaprezentował kolejne instrumenty, które mają pomóc przetrwać pandemię przedsiębiorcom. Wśród nich jest m.in. umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR, pożyczki długoterminowe i dofinansowanie kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Reklama

– Rozwiązania te w kolejnym rozdziale walki z koronawirusem mają pomóc w dopasowaniu różnych przedsiębiorstw i biznesów do tych trudnych okoliczności. To pomoże Polakom ochronić miejsca pracy – powiedział Mateusz Morawiecki.

Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa to łącznie około 150 miliardów złotych, a na walkę z Covid-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 miliardów – dodał.

10 działań antykryzysowych dla firm:

1. Dofinansowanie kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami.

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70 procent niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 procent względem tego samego okresu w 2019 roku.

Beneficjenci: Branże objęte restrykcjami sanitarnymi.Status programu: Wymagana zgoda KE. Planowany termin do połowy grudnia. Planowany start styczeń 2021.

2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR.

Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 roku do marca 2021 roku o co najmniej 30 procent.

Beneficjenci: Branże objęte restrykcjami sanitarnymi.Status programu: Wymagana zgoda KE. Planowany termin umorzenia - I połowa 2021 roku.

3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm d 31 marca 2021 roku (wnioski) oraz do 31 czerwca 2021 roki (wypłaty).

Zmiana zasad liczenia szkody z powodu CON/ID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec - sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. - marzec 2021 r. oraz trwania restrykcji, zgodnie z pierwotnym kształtem programu Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP.

Beneficjenci: Duże firmy oraz duże MŚP (wszystkie branże).Status programu: Program jest prowadzony. Na planowane wydłużenie i zmianę zasad wymagana zgoda KE. Planowany termin do połowy grudnia.

4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją.

Kontynuacja gwarancji de minimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami.

Beneficjenci: Wszystkie branże, branże objęte restrykcjami sanitarnymi.Status programu: Gwarancje płynnościowe dla dużych firm i gwarancje de minimis dla MSP.

5. Dofinansowanie zatrudnienia.

Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGSP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.

Beneficjenci: Wszystkie branże.Status programu: Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGSP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy. (art. 16 g ustawy kryzysowej, nie ma tu pomocy publicznej - środek generalny, niestanowiący pomocy publicznej.).

6. Przedłużenie postojowego.

Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami.

Beneficjenci: Branże objęte restrykcjami sanitarnymi.Status programu: Postojowe branżowe - art. 15zq jest to pomoc kryzysowa, objęta jest art. 15zzzh ustawy kryzysowej. Notyfikacja przedłużenia do KE.

7. Zwolnienie ze składek na ZUS.

Przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami.

Beneficjenci: Branże objęte restrykcjami sanitarnymi.Status programu: Notyfikacja do KE.

8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes.

Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP.

Beneficjenci: Branże objęte restrykcjami sanitarnymi.Status programu: Pomoc de minimis.

9. Polityka drugiej szansy.

Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw

Beneficjenci: Przedsiębiorstwa w restrukturyzacji.Status programu: Program funkcjonuje.

10. Dofinansowanie leasingu.

Pokrycie kosztów leasingu przez ARP.

Beneficjenci: Branża transportowa.Status programu: Program funkcjonuje.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl