wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. 75 lat powojennego Wrocławia
  4. Kalendarz Wrocławski 2020
Kliknij, aby powiększyć
fot. dr. R. Nowakowski
fot. dr. R. Nowakowski

Po 18 latach udało się wznowić „Kalendarz Wrocławski” – wydawnictwo cieszące się sympatią wrocławian, poświęcone powojennej historii naszego miasta.

Reklama

Chcieliśmy, by w 75. rocznicę przejęcia miasta przez polską administrację, wrocławianie otrzymali możliwość spojrzenia z bliska na poświęcenie, obawy oraz oddanie tych, którzy w maju 1945 r. przybyli do obcego im zupełnie miasta i podjęli się wskrzeszenia życia w morzu ruin – pisze we wstępie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

„Kalendarz Wrocławski”

ukazywał się systematycznie w latach 1958-2002. Wydawnictwo to zawierało szczegółowe kalendarium za dany rok oraz interesujące artykuły dotyczące historii Wrocławia.

Przez cały maj pragniemy prezentować Wam wybrane fragmenty jubileuszowego wydania „Kalendarza Wrocławskiego”.

Joanna Nowosielska-Sobel

„Wrocław – tożsamość miasta (1945/1946)”

Tożsamość miasta? To miejsce zrodzone z natury, przestrzeń ukształtowana ludzką ręką, a ponad wszystko ludzie z ich życiem, siłą i mocą tworzenia, mentalnością, wyobraźnią, marzeniami, emocjami zamkniętymi w kapsule czasu zwanej historią.

Dla pewnego grodu nad Odrą w nocy z 8 na 9 maja 1945 r. zegary miejskie, którym jakimś cudem udało się przetrwać jakże trudny kilkumiesięczny okres oblężenia twierdzy, rozpoczęły odmierzać nowy czas, w przeszłości zapisując kilkusetletnie dzieje Breslau i równocześnie otwierając się na opowieść o polskim Wrocławiu.

Rafał Eysymontt

„Odbudowa miasta”

Dziś po 75 latach od zakończenia wojny proces odbudowy Wrocławia, choć przybiera różne bardzo formy, trwa nadal. Dowodem na tak prowokacyjnie postawioną tezę może być fakt zasadniczych dla jego obrazu działań w rejonie wysp Piaskowej, Słodowej i Mieszczańskiej (młyny Maria, dawny urząd celny przy ul. Księcia Witolda, koszary na Wyspie Mieszczańskiej).

Kontynuowane są liczne prace przy uznanych już za zabytki kamienicach czynszowych i w zespołach zabudowy modernistycznej. Odbudowa ta nie jest już związana jedynie z odtwarzaniem struktury technicznej dawnych budynków, lecz bardziej z przywracaniem ich dawnej urody, czasem uzupełnionej o nowe elementy związane z nowymi potrzebami jego mieszkańców. Dotyczą one w ostatnich latach również zaniedbanej i często bezmyślnie niszczonej zabudowy przemysłowej i zużytej zabudowy szpitalnej (Browar Piastowski przy ul. Jedności Narodowej, szpital Wszystkich Świętych przy pl. Jana Pawła II, szpital przy ul. Poniatowskiego).

Działania te sprawiają że wielu odwiedzających miasto dawnych jego niemieckich mieszkańców stwierdza, że Wrocław jest dziś piękniejszy niż kiedykolwiek w swojej historii.

Kalendarz Wrocławski, XLIV, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Wrocławskie Wydawnictwo EMKA, Wrocław, 2020

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl