wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wielki finał programu PoZdro! we Wrocławiu

Zakończył się ostatni etap Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, w którym wzięły udział dzieci z Wrocławia i ościennych gmin. Opieka i wsparcie specjalistów dały efekty w postaci zdrowych zmian w życiu uczestników programu oraz ich rodzin.

Reklama

Dzieki programowi PoZdro! przebadano do tej pory 24 000 dzieci, a ponad 60 000 skorzystało z jego różnych form. Wrocławska edycja rozpoczęła się w 2015 roku i początkowo objęła swoim działaniem szkoły gimnazjalne (dzieci w wieku 13 – 14 lat), następnie dzieci w wieku 10 lat.

Fot. materiały prasowe 

– W 2015 roku Fundacja Medicover rozpoczęła we Wrocławiu realizację Programu PoZdro!, który harmonijnie wpisał się w zadania realizowane przez miasto i stanowił uzupełnienie działań ukierunkowanych na promowanie zdrowego stylu życia u dzieci i młodzieży szkolnej. W swoich założeniach merytorycznych, jest zbieżny z realizowanym od 10 lat przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia, Programem „Uczeń w formie”– mówi Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia.

– Efektem współpracy Miasta Wrocław z Fundacją Medicover jest rozszerzenie działań w Programie „Uczeń w formie”  o zajęcia z aktywności fizycznej, warsztaty zdrowego żywienia oraz zwiększenie liczby spotkań z lekarzem, dietetykiem, psychologiem, rehabilitantem dla dzieci z nadwagą i otyłością oraz ich rodziców. Równie cennym skutkiem jest rozpoczęcie pilotażowego projektu ESMS „Elektroniczny system medycyny szkolnej”, który pozwoli na skuteczniejsze monitorowanie zdrowia uczniów oraz wczesną profilaktykę – dodaje Joanna Nyczak.

Fot. materiały prasowe

– Ten rok pokazał nam, jak ważne jest zdrowie. Zdrowy tryb życia, zdrowe odżywianie się i zdrowe nawyki to nasza broń w walce z wieloma chorobami, także takimi, które atakują ludzkość niespodziewanie, jak COVID-19+ wywołany koronawirusem. Chcemy uczyć i uczymy najmniejszych wrocławian dbania o siebie, bo wiemy, że to zaprocentuje w przyszłości. „Zdrowe” działania pojawiają się już u nas w przedszkolach i są kontynuowane praktycznie przez cały cykl nauki. Dlatego cieszymy się, że mieliśmy możliwość przez kilka lat wspólnie prowadzić projekt PoZdro!. Projekt, który uzupełniał nasz pakiet programów prozdrowotnych i jednocześnie pokazał nam, jaki jest stan zdrowia i nawyków naszych dzieciaków – mówi Jacek Sutryk, prezydent  Wrocławia.

PoZdro! wsparcie dla dzieci i rodziców

Ostatecznie w Programie wzięło udział 67 szkół, przebadano 8 282 dzieci, a 1 035 z nich zakwalifikowano do dwuletniej Zintegrowanej Opieki Indywidualnej PoZdro!.

– Program spotkał się z dużym zainteresowaniem, co jest dla nas bardzo motywujące. Wyniki badań dostarczyły bezcennych informacji, a bezpośredni kontakt z uczestnikami PoZdro!, obserwacja ich zmagań i ostatecznej przemiany była dla nas niezwykle inspirująca. Świadomość, że nasze działania miały tak ogromną moc sprawczą, że odmieniły życie tak wielu młodych ludzi, dała nam poczucie sukcesu – zdradza K. Rowgało-Daniel.

Analiza wyników badań skłania do prostego wniosku – działania promujące zdrowy tryb życia są bardzo potrzebne, wręcz konieczne. Dwuletnia Zintegrowana Opieka Indywidualna, którą objęto zakwalifikowanych uczestników programu, stanowiła propozycję konkretnych działań.

– Dzięki programowi PoZdro dowiedziałyśmy się, że otyłość to choroba, wiemy jakie konsekwencje niesie za sobą złe odżywianie i brak ruchu. Nauczyłyśmy się jeść warzywa i owoce, poznałyśmy piramidę odżywiania i staramy się jeść zgodnie z nią. Zdarzają się nam chwile słabości, ale jak już zjemy coś słodkiego i niezdrowego wtedy więcej biegamy i się bawimy, a mama każe wtedy zjeść więcej warzyw. Więcej ćwiczymy, tańczymy jeździmy na rowerze, pływamy  Lepiej czujemy się same ze sobą nie męczymy się tak szybko i już lubimy patrzeć w lustro. I wiemy że z miesiąca na miesiąc będzie coraz lepiej. Wiemy że trzeba jeść mięso warzywa kasze a cukru szukamy w owocach nie w słodyczach - Paulina i Karolina Przybylskie, siostry biorące udział w programie

W ramach tego etapu w latach 2018 – 2020 przeprowadzono

  • 15 870 konsultacji ze specjalistami (fizjoterapeutami, psychologami, dietetykami i lekarzami),
  • 25 warsztatów edukacyjnych dla 834 uczestników,
  • 21 zajęć sportowych dla 2 181 uczestników,
  • 4 warsztaty kulinarne dla 170 uczestników,
  • 25 spotkań Klubu Rodzica dla 181 rodziców.

– Ten 1,5 roczny projekt pozwolił mi się poczuć lepiej – mniej się męczyłem, szybciej biegałem, ale również przestałem martwić się jak wyglądam. Po pierwszych efektach też mocno uwierzyłem, że potrafię, że mam silną wolę, że dam radę. Dzięki temu mogłem zmienić drużynę sportową, z 2 treningów przejść na 5 treningów w tygodniu. I dostałem się do szkoły sportowej – mówi Bartosz Kubacki, 13-latek biorący udział w programie.

W badaniach, czyli w I etapie, we Wrocławiu wzięło udział 8 282 dzieci, z kolei do drugiego etapu zakwalifikowało się 1 035 dzieci, z czego dominująca część kontynuowała wspólną pracą nad swoim stylem życia i zdrowiem.

PoZdro! we Wrocławiu i sąsiednich gminach

Wrocławscy uczniowie po raz pierwszy zetknęli się z Programem PoZdro! w 2015 roku. Wówczas rozpoczęły się badania przesiewowe 13 latków. W 2017 roku Programem zostały objęte dzieci w wieku 9-10 lat, a do współpracy przystąpiły szkoły z gmin ościennych - Żórawina, Siechnice, Kobierzyce. Założenia Programu realizowano w ścisłej współpracy z Urzędem Miasta i przy wsparciu dyrektorów, nauczycieli, szkolnych pielęgniarek placówek edukacyjnych. 

– W Fundacji Medicover wierzymy, że razem możemy więcej i efektywniej. Dlatego tym bardziej jestem dumny, że połączenie sił z Urzędem Miasta Wrocław w słusznym celu na rzecz poprawy stanu zdrowia dzieci doprowadziło do wymiernych i naprawdę pozytywnych efektów projektu PoZdro! Jestem wdzięczny wszystkim rodzinom, które nawet w tak trudnym czasie jakim jest pandemia nie rezygnowały z profilaktyki prozdrowotnej oraz zaangażowania w czasami naprawdę niełatwe zmiany z swoim życiu – dodaje Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

Etapy programu

Całość działań podzielono na dwa etapy. W pierwszym prowadzono diagnozy i badania profilkatyczne za pomocą Elektronicznego Systemu Medycyny Szkolnej. W drugim etapie skoncentrowano się na rodzinach, w których występuje nadwaga lub otyłość. Wyniki świadczą o sukcesie, ponieważ ponad 63 proc. dzieci zmieniło nawyki żywieniowe i sportowe na tyle, by poprawił się ich skład masy ciała, spadł centyl BMI i wzrosła ich samoocena, o czym uczestnicy z chęcią opowiadają.

Celem podjętych działań było sprawdzenie stanu zdrowia dzieci i selekcja czynników ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych, w szczególności cukrzycy typu 2. Szczególną uwagę zwracano na osoby, które są nią szczególnie zagrożone, czyli te z nadwagą i otyłością, prowadzące siedzący, mało aktywny tryb życia i odżywiające się w niezdrowy sposób.

Pierwszym etapem uczestnictwa w Programie PoZdro! była Kompleksowa Analiza Zdrowotna dziecka (KAZ), czyli bezpłatne, bezpieczne i nieinwazyjne badanie przeprowadzane w gabinecie wyspecjalizowanej pielęgniarki szkolnej. Zakres KAZ obejmował: badanie wzroku, pomiar ciśnienia, ocenę sprawności krążeniowo – oddechowej w teście wysiłkowym, badanie masy oraz składu ciała przy pomocy wagi do bioimpedancji, postawy dziecka, a także badanie z użyciem podoskopu komputerowego w celu wykrycia ewentualnego płaskostopia. Do kolejnego etapu kwalifikowani zostali uczniowie, u których stwierdzono ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Polegał on na objęciu dzieci oraz ich rodzin dwuletnią interdyscyplinarną, specjalistyczną opieką i wsparciem specjalistów - lekarza, dietetyka, trenera aktywności fizycznej i psychologa. Ich zadaniem była pomoc we wprowadzaniu zdrowych zmian dotyczących nawyków, jadłospisu i trybu życia uczestników i ich najbliższych. Cel osiągnięto za sprawą atrakcyjnych i rozbudowanych warsztatów edukacyjnych, spotkań rodziców z psychologiem w tzw. grupach wsparcia, różnego rodzaju ciekawych zajęciach sportowych, w których wzięli udział znani sportowcy.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl