wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:16

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wszystkich Świętych we Wrocławiu 2016
  4. Wrocławskie cmentarze - przewodnik
  5. Cmentarz Ducha Świętego

Cmentarz znajdujący się pod zarządem rzymskokatolickiej parafii Św. Ducha we Wrocławiu przy ul. Bardzkiej. Powstał w 1918 roku jako Cmentarz św. Henryka. Ma powierzchnię ośmiu hektarów.

Nekropolię zaprojektował wrocławski architekt Theo Effenberger. Podzielił on cmentarz na dwanaście prostokątnych i kwadratowych kwater, z których jedna była przeznaczona na pochówki urnowe, a druga na pochówki dzieci. Wejście główne cmentarza od strony ulicy tworzyły dwie półkoliste furtki prowadzące do głównej, ciągnącej się w kierunku wschodnim, obsadzonej lipami alei. Środkowa część alei głównej została rozszerzona w postaci owalnego placu, który stanowił centralną część nekropolii. Równolegle do głównej alei biegły dwie aleje boczne obsadzone grabami. Cmentarz został otwarty w roku 1918.

W roku 1922 na owalnym placu stanął pomnik ofiar I wojny światowej, składający się z czterech kolumn, wykonanych ze sztucznego kamienia, zwieńczonych krzyżami, z nazwiskami poległych parafian – żołnierzy poległych na frontach wojny. Pomnik mocno uszkodzony zachował się do dziś. Pod koniec lat 20. XX w. w pobliżu głównego wejścia stanęła niewielka kaplica i budynki gospodarcze również autorstwa Theo Effenbergera.

W latach 60. XX wieku władze planowały likwidację cmentarza. W roku 1978 cmentarz, decyzją kurii arcybiskupiej, został przekazany parafii Świętego Ducha, zmienił zarazem swoją nazwę. Po przejęciu cmentarza przez parafię Ducha Świętego została wzniesiona kaplica pogrzebowa pw. Zmartwychwstania Pańskiego projektu Tadeusza Zipsera, zbudowana w części z cegieł po rozebranej przedwojennej kaplicy. W tym czasie zaczęto także zagospodarowywać najstarszą część cmentarza nieużywaną od roku 1945.

Na cmentarzu znajduje się pomnik upamiętniający zbrodnię katyńską. Pochowani tu zostali znani wrocławianie: prof. Karol Jońca – historyk i prawnik, Zbigniew Dziewiątkowski – muzyk, założyciel zespołu Tercet Egzotyczny, gen. Ryszard Lackner – dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego, Aleksandra Natalli-Świat - posłanka na sejm RP i wiceprezes PiS, zginęła w katastrofie lotniczej w Smoleńsku, ks. Piotr Nitecki – profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, socjolog prof. Wojciech Sitek, Ewa Szumańska - autorka prozy i utworów dramatycznych, reportaży i słuchowisk radiowych, pamiętna „Młoda lekarka”, prof. Stanisław Tołpa, botanik, znawca torfu, ekonomista prof. Bolesław Winiarski.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl