Port Literacki zmienia nazwę i miejsce

– Po dwunastu latach przenosimy się z Wrocławia do Stronia Śląskiego, dla mnie to powrót do korzeni, ale mam nadzieję, że wszyscy docenią wyjątkowość tego miejsca – zapowiada Artur Burszta, dyrektor Biura Literackiego. Tegoroczna stacja literatura.21 odbędzie się od 16 do 18 września.


Motywem przewodnim 21. edycji festiwalu jest temat „debiut i co dalej?”, a  prezentowani będą nie tylko młodzi twórcy (i najczęściej debiutanci), ale także bardziej znani, którzy tworząc już od lat debiutują w nowych rolach (jak Ryszard Krynicki). – Obecność tego wybitnego poety wiąże się z wydaniem jego pierwszej książki „Pęd pogoni, pęd ucieczki” w postaci w jakiej miała się ukazać w 1968 roku, ale wtedy autor nie uznawał jej z powodu ingerencji cenzury i wydawcy – wyjaśnia Artur Burszta.

Dyrektor Biura Literackiego podziękował prezydentowi Wrocławia za dwanaście lat współpracy. – Wysłałem Rafałowi Dutkiewiczowi podziękowania, w których napisałem m.in., że trudno będzie podważyć nasz wspólny dorobek. Stworzyliśmy wzór profesjonalnie zorganizowanego i znanego w Europie festiwalu. Uruchomiliśmy program wydawniczy, który zaowocował wydaniem ponad trzystu książek. Powoływaliśmy inicjatywy i nagrody, które wyznaczają kulturalne standardy miasta. Propagowaliśmy czytelnictwo, wspieraliśmy miejscowych autorów, krytyków, artystów, redaktorów i organizatorów, którzy dzisiaj współtworzą wrocławskie i ogólnopolskie życie literackie. Tak jak pozostajemy wdzięczni Legnicy za osiem pierwszych lat i solidny fundament, tak z wdzięcznością pamiętać będziemy o wrocławskich edycjach festiwalu i o tym, co na owym fundamencie udało się tutaj zbudować.

Zgłoś uwagę