Na PWr powstał poradnik dla studentów z niepełnosprawnością

Członkowie Studenckiego Klubu SKOK PWr oraz pracownicy Laboratorium Tyfloinformatycznego Politechniki Wrocławskiej przygotowali specjalny poradnik dla studentów z niepełnosprawnością. Można tam znaleźć m.in. informacje o udogodnieniach jakie oferuje uczelnia, czy przysługujących zniżkach.

  • fot. pwr.edu.pl


Poradnik został opublikowany w dwóch wersjach. Do pobrania w formie pliku .pdf oraz w postaci strony internetowej, z którą dzięki specjalnemu oprogramowaniu mogą zapoznać się osoby niewidome.

W powyższej instrukcji osoby z niepełnosprawnościami znajdą m.in. informacje o pracownikach Politechniki Wrocławskiej, działalności Studenckiego Klubu SKOK, otrzymają odpowiedzi na najczęściej nurtujące ich pytania (zniżki, indywidualny tok nauczania, asystent edukacyjny) czy dowiedzą się, w jaki sposób poruszać się po Wrocławiu komunikacją miejską oraz jak uzyskać pomoc materialną.

– Pomysł powstania poradnika zrodził się w momencie, kiedy wielu studentów z orzeczeniem nie wiedziało, że mogą np. starać się o stypendia specjalne. To właśnie dla nich chcieliśmy zebrać wszystkie informacje i wyjść im naprzeciw, dając kompleksowy zbiór, jakim jest wspomniany poradnik. Tematy udało się zebrać m.in. przy pomocy Samodzielnej Sekcji ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością (SWON) oraz studentów ze Studenckiego Klubu SKOK na zasadzie konsultacji – mówi Anna Zgrzebnicka ze Studenckiego Klubu SKOK, koordynatorka projektu.

Ponad 500 studentów i 20 doktorantów z niepełnosprawnościami

Jak informuje oficjalna strona Politechniki Wrocławskiej, na uczelni studiuje obecnie ponad 500 studentów i ponad 20 doktorantów z niepełnosprawnościami. Mogą oni m.in. korzystać z literatury naukowej czy materiałów dydaktycznych, które łatwo znajdą w Laboratorium Tyfloinformatycznym. Materiały udostępnione są na urządzeniach dostosowanych do potrzeb osób niesłyszących, niewidomych i niedowidzących oraz z różnymi dysfunkcjami słuchu.

– Poradnik powstawał od listopada 2017 do lutego 2018 roku. Autorami poradnika są studentki Justyna Kotlarz i Patrycja Stępień ze Studenckiego Klubu SKOK, Michał Grzmil - pracownik Laboratorium Tyfloinformatycznego oraz ja, będąca koordynatorką projektu. Pomagali nam również inni pracownicy Laboratorium m.in. przy sprawdzaniu dostępności poradnika dla osób niewidomych, a treści konsultowali Jerzy Borowiec, Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych na PWr oraz Agata Dancewicz, opiekunka Klubu. Wsparcia udzielił także Samorząd Studencki PWr – dodaje Anna Zgrzebnicka.

Warto wspomnieć, że wrocławska Politechnika od wielu lat jest pomocna studentom i pracownikom z niepełnosprawnościami. We wrześniu ubiegłego roku została laureatem krajowego etapu konkursu „Lodołamacze 2017”, a dwa miesiące później sięgnęła po statuetkę Ambasadora Mobilności za działania na rzecz zdobycia prawa jazdy przez niepełnosprawnych studentów i absolwentów.

Zgłoś uwagę