Ponad 140 gości na 19. Balu Politechniki. Zebrano 334 tys. zł

Inny niż zwykle – bo z powodu zagrożenia koronawirusem, zorganizowany zdalnie Charytatywny Bal Politechniki przyniósł ponad 334 tys. zł z wpłat darczyńców, aukcji dzieł sztuki oraz akcji Nocne Listowanie. Pieniądze przeznaczone są studentów z niepełnosprawnościami.

  • Podczas 19. Charytatywnego Balu Politechniki prowadzili prof. Arkadiusz Wójs, rektor, i Anna Geryn, szefowa Radia LUZ, fot. materiały PWr

    Podczas 19. Charytatywnego Balu Politechniki prowadzili prof. Arkadiusz Wójs, rektor, i Anna Geryn, szefowa Radia LUZ, fot. materiały PWr


Z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa goście nie pojawili się w auli Politechniki, ale zasiedli przed komputerami w swoich domach. Część z nich była w strojach balowych.

Gospodarzami wydarzenia było rektor prof. Arkadiusz Wójs i Anna Geryn, redaktorka naczelna Akademickiego Radia Luz.

Goście obejrzeli nagrane wcześniej występy artystyczne oraz - przede wszystkim – wzięli udział w aukcjach charytatywnych na rzecz studentów z niepełnosprawnościami. Na licytacje wystawiono 24 przedmioty.

Największym zainteresowaniem licytujących cieszyły się: obraz „Nad zimową rzeką” autorstwa Alicji Słaboń-Urbaniak, rzeźba „Absolwentka” - odlew szklany, przekazany Politechnice Wrocławskiej przez Tomasza Urbanowicza, architekta, designera i twórcę szkła artystycznego. oraz obraz „Ostrów Tumski, plac Katedralny” Iwony Szczerby.

Za te i inne przedmioty oraz dzieła sztuki uzyskano aż 219 tysięcy złotych.

Dobrodzieje: firmy i prywatni donatorzy

Jeszcze przed balem fundusz stypendialny dla najzdolniejszych studentów PWr z niepełnosprawnościami wzbogacił się o 92 tysiące złotych. Środki na ten cel wpłaciły: Fundacja PKO Banku Polskiego, Grupa Impel, PCC Rokita S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Wrocławskie Zakłady Zielarskie "Herbapol" S.A., Nalco Polska Sp. z o.o., Elektrotim S.A. oraz prywatni darczyńcy.

Dodatkowo pula stypendialna zwiększyła się o 23 tys. zł dzięki indywidulanym wpłatom otrzymanym w ramach akcji Nocnego Listowania. W grudniu studenci i pracownicy PWr pisali listy z prośbą o wsparcie funduszu stypendialnego.

Od 2006 do 2020 roku na fundusz stypendialny zebrano ponad 1,3 mln złotych, co pozwoliło na ufundowanie ponad 800 stypendiów. Obecnie na Politechnice Wrocławskiej kształci się 340 studentów i 18 doktorantów z niepełnosprawnościami. Korzystają z wielu dodatkowych form pomocy m.in. asystenta edukacyjnego, wypożyczalni sprzętu ułatwiającego naukę, zastępczych zajęć sportowych czy dodatkowych zajęć z języków obcych.

PWr/w

Fot. Politechnika WrocławskaZgłoś uwagę