Ponad 10 tys. osób obejrzało „1918-2018: stulecie niepodległości. Polska – światu”

Od 29 września ub. roku w Muzeum Architektury prezentowano wystawę, którą Biuro Współpracy z Zagranicą UM Wrocławia i brukselskie Muzeum Europy przygotowały z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dorobek intelektualny i artystyczny Polek i Polaków, a także wydarzenia, które często miały wpływ na obraz Europy i świata, zostały pokazane wg koncepcji prof. Krzysztofa Pomiana, kuratora ekspozycji. 

  • wystawa na 100-lecie niepodległości

    Książka towarzysząca wystawie, przygotowana przez Wydawnictwo Warstwy, fot. UM


Tematyka wystawy, a także możliwość obejrzenia jej bezpłatnie zachęciły do wizyty w Muzeum Architektury ponad 10 tys. zwiedzających – mieszkańców Wrocławia, a także osób przyjezdnych. 13 stycznia br. był ostatnim dniem tej szczególnej ekspozycji, donoszącej o dokonaniach najwybitniejszych Polaków w ostatnim stuleciu, z naciskiem na tych, którzy związali się w różnych okresach swojego życia z Wrocławiem.

Ponad 100 eksponatów stało się „ilustracją” takich osiągnięć ze świata kultury, nauki, sportu czy polityki. Można więc było z bliska przyjrzeć się np. maszynie szyfrującej Enigma, walizce Witolda Gombrowicza, statuetce Oscara, którą Andrzej Wajda otrzymał za całokształt twórczości, maszynie do pisania Stanisława Lema czy mikroskopowi Ludwika Hirszfelda, a także butom i plecakowi, które Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II i święty, zabierał na swoje górskie wyprawy.

Z okazji wystawy „1918–2018: stulecie niepodległości. Polska – światu” powstała również publikacja, przygotowana przez Wrocławski Dom Literatury, o pogłębionej treści i materiale ilustracyjnym, która sama w sobie stanowi kompendium wiedzy o najnowszej historii Polski i jest wyjątkową pamiątką po jubileuszu 100-lecia odzyskania przez nasze państwo niepodległości.

Mimo że wystawa już się zakończyła, można się stać właścicielem tej książki wystawowej, jest bowiem dostępna na stronie internetowej Wydawnictwa Warstwy, a także w księgarni Muzeum Architektury.Zgłoś uwagę