Cudzoziemcy spoza UE mogą liczyć na bezpłatną pomoc

Doradztwo prawne i zawodowe oraz pomoc w wypełnieniu wniosków pobytowych – to tylko niektóre z form wsparcia oferowanych we Wrocławiu obcokrajowcom spoza Unii Europejskiej. Mogą z niego skorzystać w Biurze Wsparcia Obywateli Państw Trzecich, mającym siedzibę w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.

  • fot. DUW


Biuro Wsparcia Obywateli Państw Trzecich oferuje pomoc cudzoziemcom pochodzącym z państw nie należących do Unii Europejskiej, którzy mieszkają na Dolnym Śląsku. Do ich dyspozycji jest punkt informacyjno-doradczy, gdzie uzyskają pomoc w prawidłowym wypełnieniu wniosków o zezwolenie na pobyt lub pracę, a także w skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Mogą też uzyskać porady prawne, dotyczące świadczeń socjalnych, założenia firmy, zarejestrowania samochodu czy wynajmu mieszkania, a także dowiedzieć się, co zrobić, gdy pojawi się problem z otrzymaniem wypłaty. Wsparciem służą również doradcy zawodowi, którzy podpowiedzą, jak zaplanować ścieżkę zawodową i znaleźć odpowiednie oferty pracy. Pomogą również skompletować dokumenty aplikacyjne i przygotować się do odbycia rozmowy kwalifikacyjnej.

Żeby dokumenty były kompletne

– Najczęściej zgłaszają się do nas cudzoziemcy, którzy chcą uzyskać informację o możliwości legalizacji pobytu lub pomoc w zakresie uzupełnienia dokumentów pobytowych i skompletowania załączników – twierdzi Paulina Muchla z Biura Wsparcia Obywateli Państw Trzecich w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. – Dzięki bezpłatnym konsultacjom mają pewność, że przygotowany wniosek będzie poprawnie wypełniony i kompletny. Pozwoli to uniknąć konieczności uzupełnienia tzw. „braków formalnych”, co często wydłuża czas postępowania.

Cudzoziemcy bardzo chętnie korzystają także z bezpłatnego tłumaczenia dokumentów m.in. aktów urodzenia, małżeństwa, postanowień sądów, a także dyplomów, które mogą być przydatne w przypadku poszukiwania pracy. Dużą popularnością cieszą się również darmowe porady prawne.

Tylko do końca października

– Z naszej pomocy skorzystało już ponad 8 tysięcy osób – mówi Paulina Muchla. – Zdecydowana większość naszych klientów to Ukraińcy. Zgłaszają się do nas także obywatele Białorusi, Rosji, USA oraz krajów Ameryki Południowej, a od 2021 r. również Wielkiej Brytanii. Nasze działania są zaplanowane do końca października.

Wsparcie obywateli państw trzecich zamieszkałych na Dolnym Śląsku prowadzone jest w ramach projektu „Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich zamieszkałych na Dolnym Śląsku”, który realizowany w partnerstwie z Fundacją Ukraina. Środki na ten cel pochodzą m.in. z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa.

Punkt informacyjno - doradczy w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, a także w delegaturach w Wałbrzychu i Legnicy, działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00.Zgłoś uwagę