wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:02

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Polsko - rosyjski mural na Uniwersytecie

Kolorowy tramwaj można zobaczyć na ścianie budynku Instytutu Studiów Międzynarodowych przy ul. Koszarowej. Jego autorami są polscy i rosyjscy studenci. Mural to jeden z efektów projektu realizowanego przez Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Uniwersytetem im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie i Państwowym Uniwersytetem w Sankt Petersburgu. Projekt wymiany i przygotowane w jego ramach działania mają na celu poznanie historii i kultury Polski i Rosji, przełamywanie barier i stereotypów, rozwijanie współpracy między uczelniami.

- Tematem wrześniowego spotkania we Wrocławiu była fotografia, która łączy w obiektywie Wrocław, Kaliningrad i Sankt Petersburg. Mieliśmy między innymi wspólne zwiedzanie miasta, warsztaty zdjęciowe i razem malowaliśmy murale – wymienia dr Marcin Koczan z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

W projekcie uczestniczą 23 osoby z Polski i Rosji. W grupie są studenci Instytutu Studiów Międzynarodowych i Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz uczelni z Kaliningradu i Petersburga. Od soboty 28 września, uczestnicy projektu będą z tygodniową wizytą w Sankt Petersburgu. Czeka na nich plener fotograficzny i gra miejska śladami „Zbrodni i Kary” Fiodora Dostojewskiego.

- W Sankt Petersburgu nagramy po polsku i rosyjsku piosenkę Marii Koterbskiej „Niebieskie Tramwaje”, w teledysku wykorzystamy mural z tramwajem namalowany we Wrocławiu – dodaje dr Marcin Koczan.

Projekt polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży realizowany jest od 2012 roku. Ubiegłoroczny przygotowany był pod hasłem „Polska i Rosja razem w Europie. Działalność profesora Kazimierza Ławrynowicza jako przykład dialogu ponad podziałami”. Profesor miał polskie korzenie. Mieszkał w Kaliningradzie. Pracował na rzecz zbliżenie polsko-rosyjskiego i rosyjsko-niemieckiego.

jr

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl