Polska kontra Czechy w korfballu

Już w najbliższą sobotę korfballowa reprezentacja Polski zmierzy się we Wrocławiu z drużyną Czech. Będzie to jeden z ostatnich sprawdzianów kadry przed Mistrzostwami Świata, które rozpoczną się 30 października w Belgii.


Czesi to siódmy zespół światowego rankingu. Polacy sklasyfikowani są na miejscu trzynastym. Kadra naszych południowych sąsiadów to zespół bardzo utytułowany. Dwa razy zdobywali brązowe medale mistrzostw świata. Trzy razy stawali na podium mistrzostw Europy. W 2002 roku dotarli do finału ME, po drodze pokonując Belgów. To jedyny jak do tej pory przypadek by w rywalizacji seniorów na naszym kontynencie w finale nie zagrali Holendrzy i Belgowie. Po tych sukcesach przyszedł niewielki kryzys. Na poprzednich mistrzostwach Europy Czesi wypadli z pierwszej czwórki. W grupie drużyn walczących o miejsca 5-8 zmierzyli się między innymi z reprezentacją Polski, która liczyła na pierwsze zwycięstwo z Czechami w meczu o punkty. Rywale byli jednak zdecydowanie silniejsi i łatwo wygrali 17:5.

– Czeka nas na pewno ciekawe widowisko, które pokaże, jak nasza kadra tuż przed mistrzostwami świata wygląda na tle renomowanego przeciwnika. Musimy równać do Czechów, Niemców i Anglików. Holandia i Belgia są absolutnie poza zasięgiem  – mówi Tomasz Herman, trener zespołu AZS BALLUFF Wrocław. Korfball to jedna z dyscyplin w programie The World Games 2017. Sport ten najbardziej popularny jest w Belgii i Holandii, gdzie na mecze decydujące o mistrzostwie kraju przychodzi ponad 15 tysięcy widzów. Poza Europą silne drużyny posiadają także Tajwan, Australia i Chiny. Reprezentacja Polski wciąż czeka na duży międzynarodowy sukces. Najlepszy wynik to 9. miejsce na turnieju w 1999 roku i tytuł „Najbardziej widowiskowo grającej drużyny mistrzostw”. Na razie pochwalić możemy się wyróżnieniami indywidualnymi. Maciej Żak i Artur Dąbrowski w przeszłości zostawali królami strzelców mistrzostw świata.

Zasady gry

W korfball gra się na boisku o wymiarach 20x40 metrów (takie, jak do piłki ręcznej). W odległości 6,66 metra od linii końcowych umieszczone są kosze, wiszące na 3,5 metrowych słupów. Każdy zespół liczy po osiem osób – obowiązkowo po czterech mężczyzn i cztery kobiety. Punkty zdobywa się wrzucając piłkę (o wymiarach piłki nożnej) do kosza. Każdy trafiony rzut to jeden punkt. Gra jest bezkontaktowa. Nie można przepychać przeciwnika, zabronione jest wyrywanie i wybijanie mu piłki z rąk. Zawodnicy po boisku mogą się przemieszczać tylko bez piłki. Zawodnik, który ją otrzymuje, może ją tylko podać, albo rzucić do kosza. Celny rzut będzie zaliczony tylko wtedy, gdy atakującemu uda się „uciec” obrońcy. Jeśli broniącemu uda się przed rzutem stanąć twarzą do rzucającego i unieść ręce, wtedy nawet trafienie do kosza nie daje punktów. Mecz trwa 2x30 minut z 15 minutową przerwą. W Światowej Federacji Korfball (IKF) zrzeszonych jest 66 drużyn narodowych. Mistrzostwa Świata odbywają się co cztery lata. Mistrzostwa Europy także rozgrywane są co cztery lata, zawsze na rok przed mundialem.

 

17.10.2015, godzina 18.00

Hala Uniwersytetu Wrocławskiego

ul. Przesmyckiego 10

Zgłoś uwagę