Polonia Wrocław szkoli młodych szachistów na medal!

W 2015 roku Klub Szachowy Polonia Wrocław wygrał klasyfikację współzawodnictwa dzieci i młodzieży w Polsce. Bieżący rok jest jeszcze lepszy! W czasie wakacji młodzi szachiści z Wrocławia zdobyli już worek medali na najważniejszych zawodach w kraju i zagranicą! 

  • Mistrzowie Unii Europejskiej (do lat 8): Błażej Grot i Wiktoria Śmietańska/ archiwum Pollonii Wrocław

  • Złoci medaliści Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach Szybkich/ archiwum Pollonii Wrocław

  • 1. Drużyna Polonii Wrocław – brązowymi medaliści Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów/ archiwum Pollonii Wrocław


– Od lat trzymamy się w czołówce, jeśli chodzi o medale w szachach dzieci i młodzieży. Co roku też w naszym składzie pojawiają się nowi, młodzi zawodnicy – mówi Andrzej Dadełło, właściciel Polonii.

Dlaczego warto zachęcać dzieci i młodzież do szachów? Gra w szachy stymuluje nie tylko rozwój intelektualny i osobisty dziecka, ale uczy też kreatywności, logicznego myślenia, rozwija pamięć, a także uczy jak radzić sobie z porażkami i wyciągać z nich wnioski. – Od lat szkolimy dzieci i już dawno zauważyliśmy, że młodzi szachiści szybciej oraz chętniej się uczą i nie mają problemów w szkole – potwierdza Artur Czyż, dyrektor Polonii. Szkolenie młodych talentów to jeden z priorytetów wrocławskiego klubu. Co ważne, Polonia robi to z ogromnymi sukcesami!

Uczą grać już w przedszkolu

Wrocławski klub w 2015 roku rozpoczął program „Szachy w przedszkolu”. Na początek instruktorzy Polonii prowadzili zajęcia w 10 wrocławskich przedszkolach, ale ze względu na duże zainteresowanie ta grupa cały czas się powiększa. W tej chwili bezpłatną nauką gry w szachy objętych jest już ponad 1000 wrocławskich przedszkolaków! Program początkowo był skierowany do grupy dzieci w wieku 5-6 lat, ale ze względu na spore zainteresowanie, uruchomiono także zajęcia dla 4-latków. Szkolenia dla dzieci są bezpłatne, odbywają się raz w tygodniu, a każdą grupę nadzoruje dwóch nauczycieli, którzy czuwają nad prawidłowym przeprowadzeniem zajęć i rozwojem dzieci. Dodatkowo dzieci dostają do domu materiały edukacyjne, które pomagają im przyswoić i zapamiętać to, czego dowiedziały się na zajęciach. – Mamy cały zespół ludzi, którzy pracują z najmłodszymi. Oni bardzo dobrze wykonują tę pracę i efekty widać na zawodach. Pamiętajmy jednak, w przypadku tych najmłodszych dzieci najważniejszy nie jest trener, a rodzic. To rodzice muszą pozytywnie wpłynąć na dziecko, angażując je do pracy treningowej nad szachami. W Polonii mamy grupę bardzo zaangażowanych w szachy rodziców. To determinacja rodziców w dużej mierze sprawia, że dzieci pracują nad szachami, rozwijają się i odnoszą sukcesy – wyjaśnia Andrzej Dadełło. Partnerem strategicznym Polonii jest Młodzieżowy Dom Kultury Fabryczna, gdzie około 300 dzieci regularnie gra w szachy. – Dzięki tej współpracy dzieci mają ułatwiony dostęp do licznych wydarzeń szachowych, organizowanych przez Polonię, tj. m.in. Turniej Wrocławskiego Krasnala, Grand Prix Polonii Wrocław, czy wyjazdy na inne zawody – mówi Agnieszka Rossa, dyrektor MDK Fabryczna.

Od lat w medalowej czołówce

Polonia co roku zdobywa medale na najważniejszych zawodach młodzieżowych w kraju. Tegoroczne lato i okres wakacyjny są jednak wyjątkowo obfite w medale mistrzostw Polski. Zaczęło się od lipcowego startu w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów. Tam Poloniści pojechali dopiero z piątym średnim rankingiem, a mimo to stanęli na podium. Drużyna Polonii (w składzie: Kamil Nowak, Kacper Grela, Maciej Czopor, Radosław Dytman, Aleksandra Dadełło, Magdalena Harazińska, Szymon Gumularz) wywalczyła brązowy medal, choć praktycznie do końca długich i wyczerpujących zawodów liczyła się w walce o złoto. Wysoką formę nasi zawodnicy potwierdzili także podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, z których przywieźli aż 6 medali! W szachach szybkich złote krążki zdobyli Maciej Czopor (do lat 12), Magdalena Harazińska (do lat 14) oraz Szymon Gumularz (do lat 16). Z kolei w szachach błyskawicznych srebro wywalczyli Magdalena Pawicka (do lat 10) oraz Szymon Gumularz (do lat 16), a brąz zdobyła Katarzyna Dwilewicz (do lat 18). Kilkoro zawodników Polonii wywalczyło także miejsca tuż za podium, a w obu zawodach wrocławianie zwyciężyli w klasyfikacji klubowej!

Wygrywają nie tylko w Polsce

W zeszłym roku Polonia Wrocław wygrała klasyfikację współzawodnictwa dzieci i młodzieży w Polsce. W  tym roku ma już na koncie więcej punktów niż rok temu, a przecież jest dopiero sierpień i można je wciąż zdobywać. Ponowne zwycięstwo w krajowej klasyfikacji jest na wyciągnięcie ręki. – Mamy bardzo liczną grupę zawodników w wieku 6, 8 i 10 lat, którzy już walczą o medale. Widać, że w przyszłości będziemy mieli z naszych wychowanków duży pożytek – mówi Andrzej Dadełło. Ale medalowe plany klubu sięgają znacznie dalej, poza granice kraju. Kilka lat temu zawodnik Polonii Darek Świercz został mistrzem świata w szachach do lat 20. Obecnie to jeden z najlepszych zawodników w kraju i reprezentant kadry seniorów na Olimpiadę Szachową, a w Polonii marzą, by wkrótce kolejni młodzi zawodnicy nawiązali do tych sukcesów. Kilka dni temu z Mistrzostw Unii Europejskiej Juniorów ze złotymi medalami wrócili Błażej Grot i Wiktoria Śmietańska. Oboje mają dopiero po 8 lat i przyszłość należy do nich, podobnie jak do innych talentów z Polonii. Warto śledzić ich postępy, bo w tej grupie bez wątpienia są przyszli mistrzowie!  

Zgłoś uwagę