Polish Cinema for Beginners. Rusza dziewiąty sezon

Na seanse polskich filmów dla obcokrajowców najchętniej chodzą studenci programu wymiany studentów Erasmus, ale są też kinomani z Bliskiego Wschodu, Ameryki i Azji. Co roku naszą kinematografią interesuje się coraz więcej widzów, którzy we Wrocławiu uczą się, pracują, odwiedzają miasto. Od 5 października podczas pięciu seansów obejrzą filmy polskich reżyserów (z angielskimi napisami) zrealizowane za granicą. Na pierwszy ogień zrekonstruowany cyfrowo „Danton” Andrzeja Wajdy z 1983 roku.


Podczas dziewiątego sezonu „Polish Cinema for Beginners” kolejna dawka znakomitych filmów. Adam Kruk, jeden z pomysłodawców cyklu (drugim jest Lech Moliński) z Wrocławskiej Fundacji Filmowej przyznaje, że nie obawia się tego, że będzie miał problem z selekcją tytułów. – Polskie kino jest bardzo bogate w znakomite obrazy, a pokazujemy zarówno klasyki, jak i filmy nowe, których co roku przybywa – podkreśla. Na razie organizatorzy ograniczają się do fabuł. – Niewykluczone, że w przyszłości pomyślimy także o polskich dokumentach – zapowiada Adam Kruk.

W minionych ośmiu sezonach dominowały fabularne filmy powojenne, w których poruszano istotne tematy dotyczące m.in. młodzieży, muzyki, czy polskich miast. Tym razem obejrzymy na ekranie w sali nr 3 Kina Nowe Horyzonty miasta albo miejsca zagraniczne uwiecznione przez naszych twórców – Paryż w „Dantonie” Andrzeja Wajdy, Londyn w „Autorze widmo” Romana Polańskiego, Lizbonę w „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, Skandynawię w „Obcym niebie” Dariusza Gajewskiego i Amerykę w „Ewangelii według Harry'ego” Lecha Majewskiego.

9. sezon Polish Cinema for Beginners  w Nowych Horyzontach

9. sezon Polish Cinema for Beginners w Nowych Horyzontach

Wykład / Wydarzenie kinowe
Termin od 5 października 2017 do 7 grudnia 2017

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Lech Majewski przyjął zaproszenie i przyjedzie do Wrocławia, gdzie w ubiegłym roku powstawały zdjęcia do jego najnowszego filmu „Dolina Bogów” (premiera prawdopodobnie w 2018 roku). W filmie polskiego reżysera pojawią się tacy aktorzy, jak John Malkovich, Charlotte Rampling, Josh Hartnett, John Rhys-Davies. W „Ewangelii według Harry'ego” z 1994 roku zagrał mało wówczas znany Viggo Mortensen. – To była pierwsza duża rola filmowa tego obecnie uwielbianego aktora – zwraca uwagę Adam Kruk. 

Drugim z gości będzie Dariusz Gajewski, reżyser „Obcego nieba”, przyjedzie także Tomasz Gąssowski, stały współpracownik Andrzeja Jakimowskiego i autor muzyki do filmu „Imagine”.

W tym sezonie cyklu organizatorzy spodziewają się stałych bywalców i nowych fanów kina, którzy chcą poszerzyć filmowe horyzonty. – Frekwencja jest dosyć stabilna, a widzowie zapełniają salę w Kinie Nowe Horyzonty, zdarza się także, że na niektóre seanse brakuje biletów – mówi Adam Kruk.

Zgłoś uwagę