Polcon: Robert M. Wegner z Nagrodą im. Janusza A. Zajdla

Robert M. Wegner został podwójnym laureatem tegorocznej Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Otrzymał ją za powieść „Pamięć wszystkich słów” i za opowiadanie „Milczenie owcy”.

  • Robert M. Wegner z Nagrodą im. Janusza A. Zajdla fot. materiały organizatorów

    Robert M. Wegner z Nagrodą im. Janusza A. Zajdla fot. materiały organizatorów

  • Robert M. Wegner z Nagrodą im. Janusza A. Zajdla fot. materiały organizatorów

    Robert M. Wegner z Nagrodą im. Janusza A. Zajdla fot. materiały organizatorów


Jeden autor okazał się zwycięzcą w obu kategoriach. Taka sytuacja miała dotąd miejsce dwukrotnie: w 2005 roku podwójna nagroda trafiła w ręce Jarosława Grzędowicza, natomiast w 2012 właśnie do Roberta M. Wegnera.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznawana jest corocznie w drodze głosowania przez uczestników Polconu w dwóch kategoriach: opowiadanie oraz powieść w dziedzinie fantastyki.

W tym roku nominowane były następujące powieści: „2049” Rafała Cichowskiego, „Starość aksolota” Jacka Dukaja, „Łzy diabła” Magdaleny Kozak, „Niebiańskie pastwiska” Pawła Majki, „Gamedec. Obrazki z imperium cz. 1” Marcina Sergiusza Przybyłka, „Pamięć wszystkich słów” Roberta M. Wegnera.

W kategorii opowiadanie fantastyczne nominowane były: „Nihil fit sine causa” Doroty Dziedzic-Chojnackiej, „Koziorożec i Smok” Magdaleny Kucenty, „Simon” Mariusza Sergiusza Przybyłka, „Milczenie owcy” Roberta M. Wegnera, „Pajęczarka” Przemysława Zańko.

Nagrodzona powieść „Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza” to opowieść o światach różnych nacji, języków, wierzeń i magii. Na stronie wydawcy przeczytamy: „Pamięć wszystkich słów” zabiera bohaterów na niegościnną pustynię, w niebezpieczne uliczki pełnych przepychu wschodnich miast czy w samo serce wyspy opanowanej przez zwaśnione rody, siedziby miejscowego boga. Pomiędzy zemstą rodową a buntem niewolników, wrzuceni między potęgi rozgrywające swoją partię z Losem, bohaterowie Wegnera muszą wybierać, gdy wydaje się, że nie pozostał już żaden wybór. I nawet nieśmiertelni się ugną, gdy w grę wchodzi honor, lojalność i przysięgi złożone cieniom tych, którzy odeszli.

Natomiast opowiadanie „Milczenie owcy” pochodzi ze zbioru „Legendy polskie. Allegro”, wydanego tylko w e-booku powstałym przy współpracy Allegro z Fish Ladderem i z wydawnictwem Powergrap. Powstało na podstawie legendy „Smok Wawelski”. Dzieci w przedszkolu zakładają gogle i przenoszą się w wirtualny świat bajek. Proszą Panią Marysię o ulubioną bajki o Janku, smoku i owieczce. Pod wpływem bajki wracają wspomnienia o prawdziwym Janku, który chodził kiedyś do tego samego przedszkola 
i na którym wzorowana jest bajka. Bohaterze, który uratował Kraków przed atakiem latającej maszyny zwanej „Smokiem” wystawiając do walki skonstruowanego i zaprojektowanego przez siebie robota. 

Nagrody zostały ogłoszone w sobotę 20 sierpnia podczas festiwalu Polcon – Eurokonferencja 2016 odbywającego się we Wrocławiu. Polcon to najstarszy, bo odbywający się od 1985 roku ogólnopolski festiwal literatury i fantastyki . Wydarzenie co roku organizowane jest w innym miejscu, a o wyborze organizatora decyduje Forum Fandomu dwa lata wcześniej. Częścią Polconu jest przyznawana na nim podczas specjalnej gali Nagroda Literacka Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda dla twórców literatury fantastycznej. 

Zgłoś uwagę