Polacy zaczną inwestować

Nadchodzi zmiana trendu


Choć na początku roku oszczędzaliśmy i inwestowaliśmy mniej, to w drugiej połowie ma się to zmienić - twierdzą analitycy NBP. Część analityków zauważa jednak, że może to być daleka perspektywa.

Polacy zarabiają coraz więcej, jednak wciąż ostrożnie wydajemy pieniądze. Trend ma się jednak niedługo zmienić i będziemy chętniej ryzykować,odchodząc od trzymania pieniędzy pod ręką na rzecz lokowania w funduszach inwestycyjnych - wynika z raportu Sytuacja finansowa sektora gospodarstw domowych w I kwartale 2013, opublikowanego przez Narodowy Bank Polski.

Lepsze zarobki głównie dzięki niskiej inflacji

Jak tłumaczy Money.pl Rafał Benecki, główny ekonomista ING, poprawa dochodów gospodarstw domowych wynikała w dużym stopniu z niskiej inflacji: - W efekcie realne dochody wyglądają dużo lepiej. I jeśli realne dochody poprawiły się poprzez niższą inflację, to na rynku pracy widać na razie sygnały co najwyżej stabilizacji, a nie istotnej poprawy.

Analitycy NBP twierdzą, że lepiej zarabiają zarówno osoby zatrudnione na podstawie umów, jak i przedsiębiorcy.

Polacy wydają mało, bo nie mają poczucia stabilności

Pomimo statystycznie lepszych płac, Polacy w pierwszym kwartale wciąż wydawali mało. Raport NBP na podstawie danych GUS wskazuje, że taka stagnacja panuje już od trzech kwartałów poprzedzających początek 2013 roku. Oszczędzamy nawet na podstawowych potrzebach. W pierwszym kwartale wydaliśmy na utrzymanie realnie o pół procent mniej, niż przed rokiem.

Jak podkreśla Benecki, niechęć do wydawania pieniędzy wynika głównie z braku stabilności. - Musi się zwiększyć zaufanie i przekonanie, że poprawa na rynku pracy jest trwała. Potrzebujemy spadku stopy bezrobocia i wzrostu zatrudnienia - wylicza ekonomista. Czytaj więcej...

Zgłoś uwagę