Poezja na ulice! Teksty Stanisława Dróżdża w przestrzeni Wrocławia

„Było Jest Będzie”. Autor napisu, który od lat zdobi bunkier na pl. Strzegomskim – siedzibę Muzeum Współczesnego Wrocław, może wkrótce będzie znany szerszemu gronu odbiorców. 6 września startuje projekt poetycko-wizualny realizowany w miejscach publicznych Wrocławia: „Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu”. Będą murale, rzeźba w parku i teksty na przystankach.

  • Mural „Optimum”. fot. Olga Jasnowska

  • Mural „Czasoprzestrzenie”. fot. Olga Jasnowska

  • Podróż tramwajem linii 33 może być okazją do poznania twórczości Stanisława Drożdża. (fot. wroclaw.pl)


Głównym celem projektu jest przybliżenie szerokiej publiczności twórczości Stanisława Dróżdża, związanego z Wrocławiem poety, artysty i animatora polskiego nurtu poezji konkretnej.

Na projekt składa się ekspozycja utworów wizualnych oraz tekstów poetyckich Stanisława Dróżdża w przestrzeni publicznej miasta. Zostaną one zaprezentowane w formie murali umieszczonych na ścianach szczytowych wybranych budynków oraz na nośnikach reklamowych znajdujących się na kilkudziesięciu przystankach autobusowych i tramwajowych. Film o artyście będzie wyświetlany w tramwaju linii 33.

Projekt jest odpowiedzią na obecny w twórczości Stanisława Dróżdża postulat materializacji tekstu oraz wyjścia literatury poza ramy stronic. Wydarzenie jest rozbudowane formalnie i podzielone na kilka elementów.

  • Pierwszą część stanowi seria murali wykonanych na ścianach dwóch kamienic w centrum miasta (Legnicka 68-70 i Hubska 35). Są na nich reprodukcje prac graficznie opracowane w 1967 r. przez malarza i poetę Stanisława Kortkę oraz pochodzące z 1969 r. „Czasoprzestrzenie”  (oprac. przez artystkę konceptualną Barbarę Kozłowską). 
  • Druga część projektu to odsłonięcie instalacji artystycznej autorstwa Barbary Kozłowskiej z 1970 r. zainspirowanej pracą Dróżdża „Samotność”. Praca będzie na stałe w parku Popowickim. Odsłonięcie – 9 września, godz. 17.00, polana Popowicka.
  • Trzecia część wydarzenia to premiera nigdy niewydanego debiutanckiego tomu poezji S. Dróżdża.

W ramach projektu powstanie też mapa-przewodnik po historycznych i współczesnych miejscach Wrocławia związanych z twórczością Stanisława Dróżdża. Zbiór ukaże się nakładem wydawnictwa Warstwy we wrześniu br.

Jednocześnie między wrześniem a październikiem, reprodukcje wybranych stron maszynopisu zostaną pokazane na citylightach na 42 przystankach tramwajowych w całym mieście oraz galerii ulicznej na ul. Szewskiej.

Wydarzenie organizowane w ramach  Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 

Zgłoś uwagę