Poeci piosenki: Grupa Bohema

Jeśli po niedzielnym koncercie Andrzeja i Mai Sikorowskich fani „piosenek z tekstem” czują niedosyt, mogą w czwartek (24.09) o godz. 20 przyjść pod ten sam adres (jeśli ktoś jeszcze nie wie: ul. Purkyniego 1) i w położonym piętro pod Salą Gotycką klubie Stary Klasztor zobaczyć koncert Grupy Bohema. Nie są tak znani jak lider Pod Budą i nie mają tylu przebojów na koncie, ale miłośnikom gatunku powinni się podobać. 


Grupa Bohema powstała 23 lata temu w Kędzierzynie-Koźlu i gra w składzie: Rafał Nosal (śpiew, gitara akustyczna), Marcin Kędzior (bas), Przemek Mrówka (gitary) i Grzegorz Skotnicki (perkusja). Mimo tak długiego stażu na scenie nie ma specjalnie imponującego dorobku fonograficznego. Zadebiutowała w 2005 roku wyprodukowanym przez Wacława Juszczyszyna z Wolnej Grupy Bukowina krążkiem „Niepogoda na sny” (na płycie pojawił się gościnnie Wojciech Czemplik ze Starego Dobrego Małżeństwa), dwa lata później nagrała firmowany szyldem Rafał Nosal i Grupa Bohema album „Niech tak zostanie” – i to wszystko. Na swoim profilu na Facebooku muzycy deklarują jednak, że kończą pracę nad nowym albumem i że może on być niespodzianką dla fanów.

Próba wyjścia z niszy

Ciekawe, że Grupa Bohema, choć wywodzi się z tej specyficznej muzycznej niszy nazywanej Krainą Łagodności, miała taki moment w swojej karierze, gdy przejawiała ambicję wejścia do rozrywkowego mainstreamu. W 2007 roku zespół był finalistą międzynarodowego konkursu Vena Festival (skończyło się na wyróżnieniu, co i tak należy uznać za spory sukces), wszedł także do grona finalistów Debiutów Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2007. To właśnie z tego okresu pochodzi najbardziej znany utwór w karierze Grupy Bohema – „Niech tak zostanie”.

Niech tak zostanie

Po latach zespół i liderujący mu Rafał Nosal chyba już pogodzili się z losem i z miejscem, jakie Grupa Bohema zajmuje na mapie polskiej piosenki. Koncertują w towarzystwie wykonawców kojarzonych z poezją śpiewaną, miłośnicy ich twórczości rekrutują się spośród tych, którzy wychowywali się na trójkowych audycjach Janusza Deblessema. „Niebanalne teksty w połączeniu z wysublimowanymi brzmieniami podczas koncertów przenoszą publiczność w wymiar odległy i niezwykły.” – piszą o swoich występach artyści na oficjalnej stronie, więc jeśli czujecie się choć trochę zaintrygowani, nie zwlekajcie i już teraz rezerwujcie bilety.

Bilety: 20 zł – przedsprzedaż w klubie i rezerwacje: bilety@o2.pl, 25 zł - w punktach sprzedaży i przed koncertem. Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach internetowych. Rezerwacja: bilety@o2.pl       

Zgłoś uwagę