wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Cichy bohater – dawca krwi, który dzieli się życiem

Krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym. To cenny dar, który możemy bezinteresownie ofiarować drugiemu człowiekowi. Przemysław Świderek, wrocławski strażnik miejski, od 25 lat jest honorowym dawcą – pomaganie ma już we krwi.

Reklama

Krew potrzebna jest zwłaszcza w wakacje, kiedy trwa sezon urlopowy, a zapasy są na wyczerpaniu. 19 lipca w mobilnym punktcie RCKIK udało się zebrać ponad 20 litrów krwi.

Bo tak trzeba

Wśród dawców był Przemysław Świderek, wrocławski strażnik miejski. Na co dzień jest dyżurnym, odbiera zgłoszenia i wysyła patrole w miasto. Krew zaczął oddawać 25 lat temu, kiedy jego kolega z pracy miał wypadek – spadł ze schodów, z trzeciego piętra kamienicy.

Czytaj więcej: Wrocławianie wspólnie z urzędnikami oddawali krew [WIDEO]

– Wtedy pierwszy raz oddałem krew. Bo tak trzeba – mówi skromnie strażnik. Przez ćwierć wieku oddał około 30 litrów. Dwa lata temu został odznaczony medalem „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Odznakę może otrzymać każda osoba, która oddała co najmniej 20 litrów krwi lub innych jej składników. – Krwi nie wyprodukujemy w laboratorium, dlatego jeśli tylko możemy, to powinniśmy się nią dzielić – zachęca Przemysław Świderek. Nasz cichy bohater, poruszony chorobą w rodzinie, zapisał się również do banku dawców szpiku.

Kto może zostać dawcą krwi?

Osoby, które mają od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem, a także:

  • ważą co najmniej 50 kilogramów,
  • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, laparoskopii),
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi trzeba być wypoczętym i zdrowym, czyli:

  • nie mieć objawów przeziębienia,
  • nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 litrów płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje o oddawanie krwi. Aktuanie najbardziej brakuje tej z grupy ARh-.

Można to zrobić stacjonarnie w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Czerwonego Krzyża albo podczas akcji wyjazdowych.

Zbiórka krwi przy Magnolia Park

W plenerze / Akcje społeczne / Zdrowie
Termin od 30 lipca 2021 do 9 sierpnia 2021

Miejsce Parking przed Magnolia Park

Zobacz

Na stronie internetowej www.rckik.wroclaw.pl znajdziemy wszystkie niezbędne informacje: kto może być dawcą, jaka grupa krwi aktualnie jest najbardziej potrzebna, a także harmonogram organizowanych akcji zarówno we Wrocławiu, jak i w regionie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl