wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Podsumowanie skutków burzy we Wrocławiu

Z niedzieli 19 lipca na poniedziałek 20 lipca nad Wrocławiem przeszła burza z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. Największe straty zostały odnotowane w obrębie dzielnicy Fabryczna i Krzyki.

Reklama

Krajobraz po burzy

Silny wiatr łamał drzewa, wyrywał je z korzeniami, przewracał znaki drogowe, sygnalizatory świetlne, reklamy, billboardy. Spadające konary uszkodziły trakcje tramwajowe na ul. Hallera, w Parku Południowym, na pętli Kopernika i przy Stadionie Olimpijskim oraz linie energetyczne pozbawiając ponad 10 tys. mieszkańców prądu. Ponadto wiatr uszkodził dachy 8 budynków, a w 11 obiektach elewacje. Największe straty ponieśli mieszkańcy ul. Mosiężnej i Spiżowej, Avicenny, Traugutta i Zgody.

570 interwencji Straży Pożarnej

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego odebrało ponad 255 zgłoszeń związanych ze skutkami burzy z silnym wiatrem. Straż Pożarna podjęła ponad 570 interwencji, Pogotowie Ratunkowe interweniowało 4 razy w przypadkach związanych ze wsparciem dla osób, którym zabrakło zasilania w aparaturze podtrzymującej życie. Straż Miejska oraz Policja zabezpieczała tereny mieszkaniowe i zielone oraz ciągi komunikacyjne, na których szkody zagrażały bezpieczeństwu ludzi.Po zakończeniu burzy wszystkie służby (Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska) a także ZDiUM, MPWiK, Ekosystem podjęły natychmiastowe działania mające na celu zabezpieczenie i udrożnienie ulic i chodników, tak aby mieszkańcy mogli w poniedziałek bezpiecznie przemieszczać się po mieście.

Sprzątanie miasta

Od poniedziałku trwają intensywne prace przy sprzątaniu miasta na terenach gminnych. Obecnie pracują 63 brygady z ponad 300 osobami, które od wczesnych godzin porannych aż do późnego wieczora usuwają skutki burzy. Do tej pory zinwentaryzowanych zostało ponad 3 tys. uszkodzonych drzew. Uszkodzenia są bardzo różne od połamanych gałęzi, grubych konarów aż do wiatrołomów i wiatrowałów, które w całości zostaną usunięte.  Ekosystem podstawił już 73 kontenery na odpady zielone.

W załączeniu przykładowe ulice, na których zakończone zostały działania oraz te na których działania są w toku: Walońska, Na Grobli, Międzyrzecka, Okólna, Na Niskich Łąkach, Traugutta, Brzeska, Więckowskiego, Kościuszki, Krakowska, Opolska, Gazowa, Armi Krajowej, Dyrekcyjna, Gajowa, Centralna, pl. Hirszfelda , Krucza, Jantarowa, Pretficza, Racławicka, Orla, Januszowicka, Kutnowska, Skarbowców , Gajowicka , Skwierzyńska , Borowska, Grota-Roweckiego, Ołtaszyńska, Wyścigowa, Sudecka, Jerzmanowska, Francuska, Inżynierska ,Hallera, Pretficza, Grochowa, Strzegomska, Żernicka, Rogowska, pl. Bzowy, al. Pracy, Klecińska, Stysia, Kamienna, Krakowska, Strońska, ul. Osiedlowa/Krzemieniecka, Strzegomska/Rondo Pileckiego, Karmelkowa, ul. Mińska, Strzegomska/Rondo Pileckiego, Orzechowa, Wielka, Graniczna, Szarskiego/Mińska, Strzegomska/Nowodworska, Grabiszyńska/pl. Srebrny, Grabiszyńska/Bzowa, Petuniowa, Wojrowicka/Gubińska, Działkowa, Strachowskiego,  Krzemieniecka, Szczęśliwa, Wiśniowa/Wiązowa, Ziebicka, Stawowa, Frańciszkańska/Świdnicka, Mglista/Krzycka, Traugutta, Solskiego, Poznańska , Odolanowska, ul. Krzywoustego.

Awarie w sygnalizacji świetlnej i infrastruktury  ITS

Na 46 skrzyżowaniach doszło do awarii sygnalizacji świetlnej i tablic Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Bezpośrednio po zakończeniu burzy nie pracowało 160 kamer  ITS. Cmentarz Grabiszyn Wciąż trwają prace nad usunięciem wiatrołomów i wiatrowałów z Cmentarza Grabiszyn, dla bezpieczeństwa odwiedzających i usprawnienia wykonania prac metodą alpinistyczną, cmentarz będzie zamknięty co najmniej do piątku 24 lipca włącznie. Zaplanowane pochówki odbywają się zgodnie z harmonogramem. Pomoc dla osób poszkodowanych przez burzę Mieszkańcy Wrocławia, którzy zostali poszkodowani (uszkodzenie budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, w którym było prowadzone gospodarstwo domowe) przez burzę jaka przeszła nad Wrocławiem w nocy z 19 na 20 lipca 2015r, mogą się zgłaszać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. MOPS po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego będzie podejmował decyzje o wypłacie zasiłków celowych zgodnie z zasadami udzielania pomocy ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Jeżeli w zniszczonym budynku lub lokalu mieszkalnym, gospodarstwo domowe nie było prowadzone w dniu zdarzenia, nie zachodzą przesłanki do przyznania pomocy. Pomoc nie przysługuje również na remont budynków/lokali innych niż budynki/lokale mieszkalne (np. budynków w budowie, domów rekreacyjnych i letniskowych, budynków/zabudowań gospodarczych) ani na remont obiektów o innym charakterze niż mieszkalny (np. dróg dojazdowych).Wszelkie zgłoszenia będą rozpatrywane indywidualnie, można je zgłaszać do właściwego terenowo ze względu na miejsce zamieszkania Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej lub pod nr tel. 71 78 22 322 a także na adres [email protected]http://www.mops.wroclaw.pl/327-pomoc-dla-osob-poszkodowanych-przez-burze Przypomnienie dla zarządców nieruchomości o obowiązku sprzątania swoich posesji również wszelkich skutków burzy jaka przeszła nad Wrocławiem w nocy z 19 na 20 lipca. Zalegające połamane drzewa i konary powinny zostać usunięte przez zarządców nieruchomości. Apel również o rozwagę podczas wchodzenia do parków, wiele pracy jeszcze przed nami, jeżeli miejsca są wygrodzone prosimy nie wchodzić za taśmy zabezpieczające. Koszty związane z usuwaniem skutków burzy z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu są szacowane, poznamy je po zakończeniu prowadzonych prac.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl