Pocztówki w geście solidarności dla Białorusi

Co miesiąc, w nawiązaniu do protestów podwórkowych na Białorusi, będzie można wziąć udział w akcji pisania pocztówek. Happeningi, które odbędą się w różnych miejscach Wrocławia, mają za zadanie zaktywizować mieszkańców wobec tematu więźniów politycznych. 

  • fot. Ulyana Nikolayenko


Obecnie ponad 600 osób uznawanych jest za więźniów politycznych na Białorusi. Żadna z nich nie popełniła przestępstwa, ale trafiła do aresztu przez swoją aktywność obywatelską i poglądy polityczne. Wśród więźniów politycznych są przedstawiciele różnych grup wiekowych, zawodowych i społecznych. To m.in. dziennikarze, lekarze, studenci, sportowcy, malarze, artyści, liderzy opozycji, nauczyciele szkół wyższych, prawnicy.

Rocznica protestów

Projekt oficjalnie rozpocznie się 9 sierpnia (poniedziałek) o godz. 19.40 przy Pręgierzu w Rynku, przy okazji obchodów rocznicy protestów na Białorusi.

Marsz Solidarności z Białorusią

Marsz Solidarności z Białorusią

W plenerze / Akcje społeczne / Happeningi
Termin 9 sierpnia 2021 od 19:00 do 19:56

Miejsce Plac Wolności

Zobacz

– Setki rodzin zostały same ze swoim nieszczęściem. Chcemy przekazać naszą solidarność z narodem Białorusi, wysyłając pocztówki z Wrocławia do więźniów politycznych i członków ich rodzin – tłumaczy Jan Markav ze Stowarzyszenia Solidarności z Białorusią, koordynator akcji.

 fot. Ulyana Nikolayenko

Wolontariusze pomogą

Co miesiąc na różnych osiedlach Wrocławia będą zorganizowane stoiska, przy których wolontariusze pomogą wrocławianom podpisać pocztówki po rosyjsku lub białorusku. Dla uczestników akcji również będą przygotowane opowiadania o aktualnej sytuacji na Białorusi i pamiątki.

Czytaj też: Biało-czerwono-biało pod białoruskim muralem na Legnickiej

Dokładne terminy stoisk, gdzie będzie można wypełnić pocztówkę w geście solidarności, jeszcze nie zostały ustalone, ale już wiadomo, że akcje zaplanowano na Nadodrzu we wrześniu, na Nowym Dworze w październiku, na Krzykach w listopadzie i na Starym Mieście w grudniu.

Czytaj też:  Wrocław ma oficera łącznikowego z Białorusinami

W ramach projektu planowane są też uliczne koncerty i czytanie białoruskich wierszy po polsku.

Organizatorzy projektu

Projekt realizuje Kolegium Europy Wschodniej ze Stowarzyszeniem Białoruski Związek Solidarności przy wsparciu Miasta Wrocław i przedstawicielstwa Białoruskiego Domu we Wrocławiu.

Pytania dotyczące projektu można będzie kierować na adres e-mailowy: pocztowkabialorus@gmail.com lub poprzez portale społecznościowe Stowarzyszenia Białoruski Związek Solidarności.Zgłoś uwagę