Pociąg do sztuki, czyli artyści na trasie Wrocław-Drezno

Z Wrocławia do Drezna i z powrotem od czerwca znowu kursuje pociąg. Studenci Akademii Sztuk Pięknych z polskiego i niemieckiego miasta wykorzystali ten fakt i do października właśnie w pociągu będziemy mieli okazję bezpośrednio zetknąć się ze sztuką, bo zaplanowano wiele akcji z udziałem pasażerów. Był już pokaz mody, a czeka nas jeszcze performans z taśmą odgradzającą w roli głównej, rozmowy o sztuce i naszym życiu, a także…zaglądanie do walizki. W tej podróży lepiej nie czytać gazety.

  • pociąg do sztuki

    Projekt „Pociąg do sztuki” na trasie kolejowej Wrocław-Drezno, Drezno-Wrocław

  • pociąg do sztuki

    Projekt „Pociąg do sztuki” na trasie kolejowej Wrocław-Drezno, Drezno-Wrocław

  • pociąg do sztuki

    Projekt „Pociąg do sztuki” na trasie kolejowej Wrocław-Drezno, Drezno-Wrocław


Odjechany pociąg

Po kolei. Projekt „Pociąg do sztuki”, którego organizatorem jest Goerlitzer Kulturservicegeselschaft a polskimi partnerami m. in. Koleje Dolnośląskie i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaczął się de facto od kolei właśnie, bo

po długim okresie absencji do rozkładu jazdy powróciło połączenie Wrocław-Drezno. Ten fakt wielu ucieszył, m.in. studentów uczelni artystycznych obydwu miast. Najpierw Niemcy zaprosili do siebie Polaków i zorganizowali artystom wystawę w drezdeńskiej Galerii Oktagon, potem postanowiono, że równie dobrym miejscem prezentacji prac jest pociąg Trilex. I to był punkt zwrotny, bo postanowiono, że od czerwca do października na trasie Wrocław Drezno, Drezno-Wrocław pasażerowie nie będą przysypiać z nudów, czytać gazet, albo szukać czegoś w smartfonach. Zostaną zaangażowani w sztukę.

Pokaz haute couture w podróży

Pierwszy kurs artystyczny pociąg wykonał 16 lipca, a zdumieni pasażerowie obejrzeli m.in. pokaz mody, który miał swój punkt kulminacyjny na dworcu w Görlitz. Polscy studenci pojechali do Niemiec na Sommerfest, czyli czas, kiedy studenci Wydziału Scenografii Drezdeńskiej Akademii Sztuk Wizualnych organizują zawsze pokaz mody. Polskiego akcentu podczas owego fashion meeting nie dało się nie zauważyć. Artyści z Wrocławia do wykonania wielu ubiorów użyli bowiem…papieru. W niedzielę 31 lipca studenci wrocławscy szkicowali sytuacje zaobserwowane w pociągu, a czekają nas jeszcze bardziej niezwykłe akcje.

Artyści nas podglądają

Spodziewać można się jeszcze tego, że będzie można zajrzeć w pociągu do pracowni artystki Alexandry Wegbahn, w dworcowym kiosku w Görlitz (jeden z przystanków na trasie Wrocław-Drezno) obejrzeć dziwne stwory uwięzione w artystycznym Terrarium przez Nadine Baldow. Ponadto w pociągu podglądać sztukę robioną z taśmy odgradzającej (przez Inho Choi z Drezna), a nawet porozmawiać m.in. z malarką Anką Mierzejewską o sztuce, albo dać sobie zajrzeć do bagażu (Katharina Kretzschmar i Susa Luis naszkicują to, co tam znajdą do specjalnego projektu).  

Rozkład jazdy pociągów artystycznych znajdziemy na stronie projektu.

Zgłoś uwagę