Plenerowa poradnia dla cukrzyków

22 maja o godz. 10.00, na placu Solnym we Wrocławiu stanie jednodniowa Plenerowa Poradnia Stopy Cukrzycowej. Osoby chore na cukrzycę, które niepokoją się stanem swoich stóp, będą mogły tam zostać przebadane przez specjalistów. Będą też mogły skorzystać z przeróżnych porad  i dowiedzą się, jak na co dzień postępować, by nie dopuścić do rozwoju schorzenia.

  • W Polsce co godzinę ktoś traci nogę z powodu powikłań stopy cukrzycowej


W Polsce z powodu tzw. zespołu stopy cukrzycowej prawie co godzina ktoś traci nogę. Problem ten narasta w zastraszającym tempie. Jak się okazuje, połowie tych amputacji można skutecznie zapobiegać dzięki działaniom profilaktycznym.

Zespół stopy cukrzycowej jest późnym powikłaniem zarówno cukrzycy typu 1, jak i typu 2, który objawia się pod postacią owrzodzeń, infekcji, martwicy czy zgorzeli i często prowadzi do amputacji, a w bardziej zaawansowanych przypadkach może być przyczyną śmierci. Dlatego tak ważna jest edukacja cierpiących na cukrzycę pacjentów. Leczenie stopy cukrzycowej jest kosztowne i niesie ze sobą ryzyko długotrwałych infekcji. Dziś refundacja pokrywa mniej niż połowę rzeczywistych kosztów ratowania kończyny w warunkach szpitalnych.

Plenerowa Poradnia Stopy Cukrzycowej jest organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej RATUJ STOPĘ, powstałej z inicjatywy Sekcji Stopy Cukrzycowej przy Polskim Towarzystwie Diabetologicznym. Celem kampanii jest edukacja chorych i ich bliskich oraz doprowadzenie do powstania w każdym mieście wojewódzkim wyspecjalizowanej poradni stopy cukrzycowej. Poradnia plenerowa na pl. Solnym będzie działać od 10.00 do 20.00. Z przerwą na badania między 14.00 a 17.00 - wowczas organizowane będa konkursy i kampania informacyjna. (lekarze diabetolodzy są w tym czasie na zjeździe diabetologów).

Programy profilaktyki cukrzycy i stopy cukrzycowej

Wrocław od wielu lat prowadzi dla swoich mieszkańców programy profilaktyki cukrzycy i profilaktyki stopy cukrzycowej – finansowane z kasy miejskiej. W mieście działają 24 tzw. punkty edukacyjne, w których przeszkolone pielęgniarki prowadzą edukację połączona z nauką samokontroli poziomu cukru, umiejętnością podawania insuliny

W przychodni przy ul. Dobrzyńskiej pacjenci z Wrocławia zagrożeni lub dotknięci zespołem stopy cukrzycowej mogą liczyć na bezpłatne specjalistyczne badania profilaktyczne (bez skierowania) i zaplanowanie dalszej terapii.  

Wrocławska Akademia Cukrzycowa

W kwietniu ruszył zupełnie nowy program profilaktyki zdrowotnej przeznaczonej dla pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą. W ramach Wrocławskiej Akademii Cukrzycowej chorzy na cukrzycę mogą spotykać się ze specjalistami, uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, uczyć się układać prawidłowo jadłospis i relaksować.

Najlepsi diabetolodzy we Wrocławiu

O tym, że miasto aktywnie włącza się do walki z cukrzycą, świadczy też fakt, że to właśnie we Wrocławiu odbędzie się od 21 do 23 maja XVI Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Do Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia zjadą na niego najlepsi specjaliści z całego kraju. Zgłoś uwagę