„Play with Glass” – Europejski Festiwal Szkła

Już po raz czwarty startuje Europejski Festiwal Szkła „Play with Glass. Coroczne wystawy szkła artystów z Polski i ze świata będą połączone z cyklem wydarzeń towarzyszących.


Tegoroczna edycja Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” to przede wszystkim wystawa główna pt. „LOVE”, która tradycyjnie oglądać można w Sali Sesyjnej  Dworca Głównego we Wrocławiu. Ekspozycja obejmie 34 prace wykonane przez 17 zaproszonych artystów z 13 krajów Europy. Festiwal potrwa od 12 do 18 października.

„Play with Glass” – Europejski Festiwal Szkła 2015

„Play with Glass” – Europejski Festiwal Szkła 2015

Performance / Wystawa / W plenerze
Termin od 12 października 2015 do 18 października 2015

Miejsce Dworzec Główny we Wrocławiu - sala sesyjna

Zobacz

W ramach festiwalu odbędą się także wystawy towarzyszące, zorganizowane we wrocławskich galeriach. W Galerii SiC! BWA Wrocław swoje prace zaprezentują: Jana Hojstričova i Palo Macho ze Słowacji. W ramach wystawy „Debiut”, w Galerii Art trakt, zobaczymy prace studenta Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie - Michala Lacko, zarekomendowanego do udziału w „Debiucie” przez Palo Macho. W galeriach BB, Tyc Art Glass, Versus oraz w Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności i Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta odbędą się wystawy prac Ludwika Kiczury, Dąbrówki Idy Huk, Witolda Śliwińskiego oraz Agnieszki Bar. 

W ramach festiwalu organizowane jest także otwarte dla publiczności międzynarodowe seminarium poświęcone europejskiej sztuce szkła. Odbędzie się ono w sali konferencyjnej Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności ASP we Wrocławiu. Realizowane są także liczne projekty, m.in.: „Szklana Witryna”, warsztaty szklarskie, spacer po Wrocławiu „szlakiem szklanej architektury”.

Program festiwalu otworzy i zamknie wycieczka Szklanym Szlakiem Wrocław Stare Miasto, opracowanym w trakcie drugiej edycji festiwalu w ramach projektu „Szkło w Przestrzeni Miejskiej Wrocławia”. Chętni do udziału w tym niecodziennym spacerze wyruszą z przewodnikiem spod szklanej fontanny „Zdrój” zaprojektowanej przez Alojzego Gryta i obejrzą 16 obiektów szklanej architektury Wrocławia, wybranych przez autorów projektu z kilkudziesięciu szklanych realizacji znajdujących się w przestrzeń publicznej miasta: w kościołach, na placach i ulicach miasta. 

W ramach Europejskiego Festiwalu Szkła odbywają się też warsztaty, które od wielu lat z powodzeniem prowadzi Anna Gałuszka. Zainteresowaniem uczestników i gości festiwalu będzie się na pewno cieszyć projekt „Szklana Witryna”. Realizowany po raz czwarty, zmobilizował studentów Katedry Szkła ASP we Wrocławiu do wspólnego działania. Wchodząc ze swoimi projektami w żywą przestrzeń miasta, mogą bezpośrednio skonfrontować się z odbiorcą swoich artystycznych propozycji. Witryna sklepu czy kawiarni, znajdująca się na uczęszczanej ulicy, stwarza bowiem dużo większe możliwości publicznego zaprezentowania pracy niż galeria czy muzeum. W tym roku w aż 13 wrocławskich witrynach pojawią się szklane dekoracje, m.in.: w Ubieralni, w Salonie Royal-Bra, Starej Mydlarni, Antykwariacie Naukowym.

Wystawę główną  „LOVE” będzie można oglądać również w Galerii Miejskiej w Łodzi, w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz w Galerii Miejskiej w Legnicy. 

Organizator: Fundacja Fly Art i Galeria BB

Więcej na www.europeanglassfestival.com oraz www.facebook.com/EuropeanGlassFestival

Zgłoś uwagę