Od 21 czerwca nowe miejsca płatnego parkowania we Wrocławiu

Trzy kolejne ulice będą objęte strefą płatnego parkowania – ul. Ziemowita, Zaolziańska i Hoene-Wrońskiego. Łącznie dotyczy to 169 miejsc postojowych. Stanie się tak już od poniedziałku – 21 czerwca br.

  • Trzy nowe ulice w strefie płatnego parkowania /fot. archiwum

    Trzy nowe ulice w strefie płatnego parkowania /fot. archiwum


Na wspomnianych ulicach pojawi się 14 nowych parkomatów. O wprowadzenie strefy płatnego parkowania wnioskowali sami mieszkańcy osiedli. Dla nich cena miesięcznego abonamentu wyniesie 10 zł lub 100 zł za cały rok. Wszystkie ulice znajdują się w strefie płatnego parkowania o najniższych stawkach opłat.

Czytaj także: Strefa płatnego parkowania we Wrocławiu [MAPA]

– To przykłady realizacji wniosków mieszkańców, wdrażane we współpracy z radami osiedli – wyjaśnia Tomasz Stefanicki z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia. – We wszystkich przypadkach wiążą się one z bliskością obiektów generujących popyt na miejsca postojowe: kampusu Politechniki Wrocławskiej (Hoene-Wrońskiego), przychodni (Ziemowita) oraz biurowców i urzędów (Zaolziańska). W takim otoczeniu mieszkańcy coraz częściej domagają się regulacji parkowania poprzez wprowadzenie parkomatów. To poprawia rotację i sprawia, że zdecydowanie łatwiej znaleźć wolne miejsce postojowe – dodaje Stefanicki.

Parkingi dla mieszkańców

Obszar Strefy Płatnego Parkowania poszerzono decyzją Rady Miejskiej Wrocławia w 2019 r., w wyniku prowadzonych
wcześniej konsultacji społecznych. Nowa strefa obejmuje praktycznie całe wrocławskie śródmieście. Jednakże płatne miejsca postojowe w nowych granicach strefy wyznaczane są we współpracy z Radami Osiedli, dlatego proces ten postępuje stopniowo.

– Chodzi o podkreślenie, że parkomaty nie są wprowadzane przeciw mieszkańcom, ale w ochronie ich interesu. Mamy za dużo samochodów w stosunku do liczby miejsc postojowych na ulicach, dlatego musimy regulować dostęp do nich, preferując mieszkańców danej okolicy – wyjaśnia Tomasz Stefanicki.

Wrocław ma obecnie jedną z najmniejszych stref płatnego parkowania spośród dużych miast w Polsce, obejmuje ona 5025 miejsc postojowych. W Poznaniu płatna strefa parkowania obejmuje 7212 miejsc, a w Szczecinie 6853. Natomiast w Krakowie to 20 150 miejsc. 

Koszt płatnego parkowania

Miejsca objęte opłatami od 21 czerwca znajdują się na ulicach:

  • Hoene-Wrońskiego – podstrefa V, prawa i lewa strona od wyb. Wyspiańskiego do mostu Grunwaldzkiego;
  • Zaolziańska, podstrefa XIV, prawa i lewa strona od ul. Komandorskiej do ul. Powstańców Śląskich;
  • Ziemowita, podstrefa IX, prawa i lewa strona od ul. Nabycińskiej do ul. Dobrej.

Stawki obowiązujące w Strefie Płatnego Parkowania, w której znajdują się wspominane ulice:

  • 3,00 zł za 1. godzinę postoju;
  • 3,10 zł za 2. godzinę postoju;
  • 3,30 zł za 3. godzinę postoju;
  • 3,00 zł za 4. i każdą kolejną godzinę postoju.

Opłat za postój można dokonywać bilonem, kartą płatniczą, za pomocą aplikacji SkyCash, Pango lub BLIK. W SPP opłaty obowiązują w dni robocze w godz. 9.00-18.00. Mieszkańcy wybranych odcinków ulic, posiadający meldunek stały bądź tymczasowy, mogą kupić abonament w cenie 10 zł za miesiąc lub 100 zł za rok (na pierwszy pojazd). Więcej informacji o kupnie abonamentu parkingowego można znaleźć na stronie: wroclaw.e-abonamenty.pl.Zgłoś uwagę