Leśnica z nowym pl. Świętojańskim

Nowa zieleń, oświetlenie i ławki wokół barokowej Kolumny Maryjnej na pl. Świętojańskim w Leśnicy - tak będzie wyglądał plac przed Centrum Kultury Zamek. W listopadzie nowy plac będzie mógł zobaczyć Arcybiskup Kolonii, który urodził się w Leśnicy.

 • Pl. Świętojański i Kolumna Maryjna w Leśnicy

  Pl. Świętojański i Kolumna Maryjna w Leśnicy, fot. Jarek Ratajczak

 • Pl. Świętojański i Kolumna Maryjna w Leśnicy

  Pl. Świętojański i Kolumna Maryjna w Leśnicy, fot. Jarek Ratajczak

 • Pl. Świętojański i Kolumna Maryjna w Leśnicy

  Pl. Świętojański i Kolumna Maryjna w Leśnicy, fot. Jarek Ratajczak

 • Leśnica

  źródło: Encyklopedia Wrocławia


Kolumnę Maryjną na pl. Świętojańskim w Leśnicy nie sposób nie zauważyć. Stoi w samym centrum, tuż obok ul. Średzkiej i głównego wejścia do Zamku. Do końca roku na pl. Świętojańskim wykonane zostanie nowe zagospodarowani terenu wraz z elementami małej architektury.

– Starania, aby wyremontować to miejsce, trwały od kilku lat. W końcu się udało – mówi Stanisław Kibało, były przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Leśnica. – To swojego rodzaju prezent miasta na osiemdziesiąte urodziny kardynała Joachima Meisnera.

Kardynał Joachim Meisner pochodzi z Wrocławia. Szczególnie związany jest z Leśnicą (urodził się tam 23 grudnia 1933 r.) i rodzinną parafią oraz jej patronką, św. Jadwigą Śląską. Obecny Arcybiskup Kolonii zawsze podkreśla swoje związki z Wrocławiem i parafią leśnicką, jest częstym gościem i wsparciem dla tamtejszej parafii, a także orędownikiem i patronem polsko-niemieckiej współpracy. W lutym ubiegłego roku kardynał Meisner obchodził we Wrocławiu jubileusz swoich 80 urodzin.

– Wiem, że kardynał Meisner 26 listopada przyjedzie do Wrocławiu z okazji obchodów 50-lecia orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Będzie więc okazja, by zobaczył wyremontowany pl. Świętojański w Leśnicy – dodaje Stanisław Kibało.

Pl. Świętojański i Kolumna Maryjna w Leśnicy, prace remontowe w październiku 2015r., fot. Jarek Ratajczak

źródło: Encyklopedia Wrocławia

Rewitalizacja pl. Świętojańskiego w Leśnicy

Zgodnie z zaleceniami miejscowego planu zagospodarowania teren wokół pomnika zaprojektowano jako plac z zastosowaniem nawierzchni kamiennej oraz zieleni towarzyszącej. W ramach rewitalizacji tego terenu wykonano pełną konserwacje Kolumny Maryjnej, zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Uzupełnieniem rewitalizacji skweru będzie iluminacja zewnętrza w podłożu wokół pomnika, oświetlająca oraz podkreślająca formę Kolumny Maryjnej.

– Główną ideą zagospodarowania skweru jest wyeksponowanie pomnika Maryjnego oraz stworzenie wokół niego placu o charakterze kultowym, podkreślającego powagę oraz dominantę barokowej Kolumny Maryjnej. Centralne usytuowanie pomnika zostanie podkreślone poprzez owalne rozwiązanie nawierzchni na osi kolumny – wyjaśnia Małgorzata Szafran z Wydział Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu.

Wokół skweru oraz owalnego placu przy pomniku zaprojektowano żywopłot z cisów formowanych i bukszpanu, w którym będą róże. Główne wejście na plac prowadzi od strony ulicy Średzkiej i zostanie podkreślone przez dwie kule formowane z cisa złocistego. Na plac od strony głównego dojścia do zamku (od strony zachodniej) będą prowadziły także wejścia boczne. Na placu znajdzie się również 5 granitowych stylizowanych ławek. Na pozostałej części skweru zostanie założony trawnik. Inwestycję prowadzi Zarząd Zieleni Miejskiej. Koszt prac to ok. 186 tys. zł.

Zgłoś uwagę