PKO Ekstraklasa wraca pod koniec maja - na jakich zasadach?

Rozpoczęło się "odmrażanie" sportu po przerwie związanej z pandemią. Premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk dali zielone światło dla wznowienia rozgrywek piłkarskiej PKO Ekstraklasy. Zgodnie z przyjętym planem, zawodnicy do walki o punkty wrócą w ostatni weekend maja. Śląsk podejmie wówczas Raków Częstochowa, ale mecz ten odbędzie się bez udziału publiczności.

  • fot. Krystyna Pączkowska (www.slaskwroclaw.pl)

    fot. Krystyna Pączkowska (www.slaskwroclaw.pl)


Piłkarze będą mogli wznowić treningi na obiektach przystosowanych do reżimu sanitarnego oraz programu powrotu do rozgrywek zatwierdzonym przez rząd.

– To doskonała wiadomość. Zgoda rządu na wznowienie treningów daje nam szansę na zrealizowanie planu, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie 4 tygodnie wraz z ekspertami w ramach sztabu kryzysowego. Jeśli nie pojawią się niespodziewane przeciwności i sytuacja zdrowotna w kraju na to pozwoli, po przejściu okresu przygotowań liga mogłaby ruszyć 29 maja – zapowiada Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA.

Koniec rozgrywek najpóźniej 20 lipca

Jednocześnie ustalono, że rozgrywki powinny skończyć się najpóźniej 20 lipca. Wytyczne UEFA mówią o tym, by każda federacja zrobiła wszystko, by dokończyć sezon w obecnym formacie. Przypomnijmy, że do zakończenia rozgrywek zostało jeszcze jedenaście kolejek – cztery w rundzie zasadniczej i siedem w finałowej.

Co ważne, zgodnie z założeniami przyjętego planu, zawodnicy i sztaby szkoleniowe (po 50 osób z każdego klubu) będą do końca sezonu poddani rygorystycznym procedurom treningowo-medycznym, umożliwiającym bezpieczne zakończenie rozgrywek. Kilka dni temu grupy te rozpoczęły dwutygodniową izolację przed wznowieniem treningów.

„Normalne” treningi od 10 maja

Od 4 maja rozpoczną się treningi w grupach kilkuosobowych – po wcześniejszych testach na obecność koronawirusa wszystkich zawodników i członków sztabów szkoleniowych – a od 10 maja planowane są zajęcia w pełnych drużynach. Tuż przed wznowieniem ligi zawodnicy, trenerzy i sędziowie PKO Ekstraklasy raz jeszcze zostaną poddani testom, a w weekend 29-31 maja (piątek-niedziela) ma ruszyć 27. kolejka PKO Ekstraklasy. Śląsk zagra w niej z Rakowem Częstochowa na Stadionie Wrocław.

Oczywiście dodajmy, że każdy punkt czasowy opisanego planu jest uzależniony od sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń nadrzędnych Ministerstwa Sportu oraz Ministerstwa Zdrowia i GIS.

Mecze bez kibiców

Mecz Śląska z Rakowem Częstochowa odbędzie się bez udziału publiczności (jak wszystkie spotkania ekstraklasy do odwołania), a do obsługi meczowej zostanie wyznaczona minimalna grupa osób.Zgłoś uwagę