wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Piwo we Wrocławiu [ZDJĘCIA, WIDEO]
Kliknij, aby powiększyć
"Piwo we Wrocławiu" - wystawa w Ratuszu Fot. Tomasz Walków
"Piwo we Wrocławiu" - wystawa w Ratuszu

Naczynia, z których pito złoty napój, beczki, butelki i dokumenty związane z Piwnicą Świdnicką można oglądać na otwartej właśnie w Ratuszu wystawie „Piwo we Wrocławiu”. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany obraz olejny Eduarda Kaempffera, ukazujący żołnierzy pruskich i mieszczan wrocławskich pijących piwo w „Piwnicy Świdnickiej” w 1741 roku, namalowany w 1907 roku, by zdobić wnętrze lokalu.

Reklama

- Od wielu lat zabiegam, by Wrocław miał swoją markę, która kojarzyć się będzie tylko z nim – mówi dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego. – Tak jak Toruń ma pierniki, Poznań rogale marcińskie my powinniśmy mieć piwo, bo warzone jest we Wrocławiu od wieków.

Piwo przez stulecia było symbolem Wrocławia. Były czasy, że można było tu spróbować ponad 200 różnych gatunków piwa. W połowie XIX wieku działało bowiem w mieście blisko 60 prywatnych browarów, wiele lokali serwowało nie tylko piwo lokalne, ale także  czeskie i bawarskie. Na przełomie XIX i XX wieku na obrzeżach miasta budowano wielkie browary przystosowane do warzenia piwa na skalę przemysłową m.in.: Schultheiss, Haase, Kipke.

- Pytają mnie przyjezdni czym stał Wrocław – mówi Maciej Łagiewski. - Wrocław stał piwem.

Kufle, dzbany i beczki

Na wystawie zobaczymy przedmioty związane z dziejami wrocławskiego browarnictwa do 1945 roku. Nie przypadkiem są one pokazywane w Ratuszu, bowiem w jego podziemiach do dziś działa jedna z najstarszych w Europie piwnic piwnych, o której stare porzekadło głosi „Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu”.

Główną część ekspozycji zajmą kufle, dzbany, kubki i butelki, używane do serwowania i picia piwa we Wrocławiu, w okresie od XVII do XX wieku oraz beczki do przechowywania tego napoju. Naczynia wykonywano z cyny, ceramiki, kamionki, szkła, a nawet srebra. Często są kunsztownie zdobione. Ważny element ekspozycji stanowią zabytki związane z piwiarnią ratuszową w Piwnicy Świdnickiej.

W ramach wystawy będzie można poznać różne rodzaje słodów ze Strzegomia, gdyż słód stanowi jeden z podstawowych surowców przy warzeniu piwa. Po raz pierwszy od 1945 roku będzie można zobaczyć obraz olejny Eduarda Kaempffera, ukazujący żołnierzy  pruskich i mieszczan wrocławskich pijących piwo w „Piwnicy Świdnickiej” w 1741 roku. Obraz namalowany w 1907 r był częścią wystroju lokalu. Do Ratusza wróci także, po 70 latach, oryginalna krata z Piwnicy Świdnickiej autorstwa Jaroslava Vonki.

Piwo z książki

Mecenasem wystawy jest marka Piast, od lat związana z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. – Od lat współpracujemy z Piastem. Dzięki temu udało się odnowić południową fasadę Ratusza – wyjaśnia Maciej Łagiewski.

Wystawie towarzyszy książka „Piwo we Wrocławiu. Od średniowiecza po czasy współczesne” pod redakcją Haliny Okólskiej. Przeczytamy w niej o technologiach produkcji piwa, poznamy wrocławski cech karczmarzy i historię Piwnicy Świdnickiej, a także obyczajowość wrocławskich piwiarni studenckich z przełomu XIX i XX wieku. W książce znajdują się też artykuły poświęcone zabytkom browarnictwa.

Otwarcie wystawy zbiegło się z promocją najnowszej marki „Piasta”  - piwa słodowego warzonego z trzech rodzajów ciemnych słodów ze Słodowni Strzegom, działające od 100 lat.

Kalendarium historii wrocławskiego piwowarstwa do 1945r. wg. Muzeum Miejskiego:

  • 1255 - dokument Henryka III wzmiankuje suszarnię chmielu
  • 28.09.1273 - rada otrzymuje przywilej wyszynku zamiejscowego piwa w tzw. Piwnicy Miejskiej (Świdnickiej)
  • 1305 - dokumenty wzmiankują pierwszą mieszczańską słodownię
  • 25.12.1380 - początek wojny piwnej
  • 28.10.1530 - zarządzenie rady ograniczyło domową produkcję piwa do tzw. czterech Bier
  • 1549 - z powodu głodu wprowadzono chwilowy zakaz warzenia piwa
  • 1569 - rada zaniepokojona psuciem piwa przez karczmarzy wprowadza jego kontrolę
  • 1624 - dr Heinrich Muhlpfort wydaje traktat zachwalający lecznicze właściwości wrocławskiego piwa
  • 13.12.1696 - po raz pierwszy podano we Wrocławiu piwo jęczmienne
  • 12.05.1835 - Konrad Kissling otwiera swoją słynną piwiarnie 
  • 1846 - w mieście działa 80 browarów!
  • 1856 - powstaje największy wrocławski browar E. Haasego 
  • 1893 - powstaje browar "Schultheiss" przy obecnej ulicy Jedności Narodowej
  • 1911 - wrocławskie browary wyprodukowały 725 659 hl piwa
  • 26.08.1934 - Piwnica Świdnicka pobiła rekord - tego dnia rozlano w niej 9 tys. litrów piwa (20 tys. kufli)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl