Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Pierwszy nabór do MikroGrantów zakończony

113 projektów trafiło do ESK

  • Program "mikroGranty" fot. Tomasz Walków

    Program "mikroGranty" fot. Tomasz Walków


- Wczoraj o północy zakończyliśmy pierwszy nabór do programu MikroGRANTÓW. Zgłoszono dokładnie 113 propozycji projektów. Pilotażowa edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców – mówi Marcin Jasiński z Biura ESK 2016.

 

Nabór do programu „mikroGRANTÓW” Europejskiej Stolicy Kultury 2016 trwał od 26 maja do 9 czerwca. W spotkaniach informacyjnych i konsultacjach, podczas których pracownicy Biura ESK 2016 pomagali wypełniać wnioski, udział wzięło kilkadziesiąt osób. Przez najbliższe dwa tygodnie zgłoszone propozycje oceniać będzie komisja złożona z osób reprezentujących organizacje pozarządowe, edukacyjne, środowisko artystyczne oraz naukowe

- Cieszy mnie duże zainteresowanie wrocławian programem „mikroGRANTÓW” – mówi dyrektor Biura ESK 2016, Krzysztof Maj. - Zaproponowany przez nas program ma nie tylko wymiar społeczny lub aktywizujący, ale także zmienia relacje między instytucjami i odbiorcami kultury. W naszym programie mieszkańcy nie tylko są zachęcani do aktywności kulturalnej, społecznej czy artystycznej, są również twórcami programu instytucji, mają wpływ na to, co stanie się naszym wspólnym dziełem w ramach przedsięwzięć wpisujących się w szeroki program ESK 2016” - dodaje Krzysztof Maj.

 

Większość wniosków złożyły osoby fizyczne i grupy nieformalne, choć pojawiły się również propozycje od spółdzielni socjalnych, wspólnot mieszkaniowych czy związków wyznaniowych.

- We wnioskach znalazły się pomysły na warsztaty artystyczne, festiwale, są też projekty wspólnych działań sąsiedzkich i wspólnot mieszkaniowych – wylicza Marcin Jasiński.

Projekty będą realizowane od lipca do końca października 2014 roku. Biuro ESK 2016 zaangażuje się finansowo w każdy projekt do kwoty 5.000 zł. W pierwszym naborze do dyspozycji na ten cel jest 30.000 zł.

Wnioski oceniać będzie komisja złożona z osób reprezentujących organizacje pozarządowe, edukacyjne, środowisko artystyczne oraz naukowe. W skład komisji wchodzą: Maja Zabokrzycka – Infopunkt Nadodrze „Łokietka 5”, dr hab. Dorota Wolska – Uniwersytet Wrocławski, Krzysztof Popiel – Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Radosław Grygoruk – SlotArt Festival w Lubiążu oraz Robert Pawliszko z Wrocławskiego Centrum Seniora. W kolejnych edycjach programu zgłaszane wnioski będą oceniać reprezentanci obecnych beneficjentów programu.

 

Następna edycja programu „mikroGRANTY ESK 2016” rozpocznie się 25 sierpnia, a wnioski będzie można składać do 8 września 2014 r.

 

Szczegóły na stronie: www.wroclaw2016.pl/mikrogranty 

Aktualności także na profilu programu:  www.facebook.com/mikrogranty

 

 

akZgłoś uwagę