Pierwsza pomoc dla zwierzaka? Trwa kampania ,,Włącz sumienie’’

Jakie są zasady pierwszej pomocy dla zwierząt cierpiących w wypadkach drogowych? Poznaj je. Trwa kampania społeczna ,,Włącz sumienie’’.


Psy i koty każdego dnia stają się ofiarami wypadków drogowych, a wielu z nas przynajmniej raz w swoim życiu było sprawcą bądź świadkiem takiego zdarzenia. Niestety potrącone zwierzęta nie mogą często liczyć na naszą pomoc. Przeważnie odwracamy wzrok, pozostawiając ranne czworonogi na drodze. Jeśli już zlitujemy się nad cierpiącym zwierzakiem, zazwyczaj nie wiemy jak prawidłowo udzielić mu pierwszej pomocy.

Pierwsze minuty najważniejsze

Wypadek drogowy to dramatyczne przeżycia dla kierowcy i zwierzęcia. Niestety bardzo często nie wiemy jak prawidłowo zachować się w stosunku do rannych stworzeń, a przecież pierwsze minuty po zdarzeniu bardzo często decydują o życiu zwierzaka. W takiej sytuacji można zadzwonić po odpowiednie służby lub zabrać czworonoga bezpośrednio do lekarza weterynarii, ale zdarza się że ranne czworonogi wymagają natychmiastowej pomocy. Jak zatem prawidłowo zająć się poszkodowanym psem? Przede wszystkim sprawdźmy oddech zwierzęcia, przykładając rękę bądź lusterko do jego nosa. Należy pamiętać, żeby nie zbliżać twarzy do pyska czworonoga, ponieważ wówczas jesteśmy narażeni na ugryzienie (zwierzak może być nosicielem groźnych chorób, zwłaszcza wścieklizny.) Następnie określmy jego puls - kontrola odbywa się przy pomocy środkowego i wskazującego palca. Kładziemy go w określonym miejscu - wewnątrz uda tzn. w pachwinie lub tam, gdzie lewy łokieć dotyka klatki piersiowej zwierzęcia (w okolicy serca). Co zrobić w sytuacji, gdy pies nie oddycha? Należy wdmuchiwać powietrze w płuca co kilka sekund, w równych odstępach czasu. Trzeba mieć jednak na uwadze gabaryty czworonoga. Im reanimowany zwierzak jest większy, tym większa powinna być głębokość wdechu.

Krok po kroku

Jeśli zwierzę nie odniosło widocznych obrażeń, ma wyczuwalny puls i oddycha, ułóżmy je na prawym boku, odchylając głowę do tyłu i układając ją nieco wyżej niż resztę ciała. Ułatwiamy wówczas czworonogowi oddychanie i zmniejszamy ryzyko zadławienia się śliną lub językiem. Może się natomiast zdarzyć, że pojawi się potrzeba usunięcia ewentualnych ciał obcych. Wówczas po zakończeniu tej procedury, zamykamy pysk zwierzęca, pozostawiając (jeśli to możliwe) jego język na wierzchu. Co jednak zrobić w sytuacji ustania akcji serca? Należy wtedy wykonać jego masaż w postaci dziesięciu ucisków co sześć sekund. W przypadku dużych zwierząt dłonie powinny być ułożone jedna na drugiej, natomiast u mniejszych czworonogów wykorzystujemy tylko palce bądź kciuk jednej dłoni. Masaż powinien być prowadzony przez około dziesięć minut, natomiast w sytuacjach gdy pies nie oddycha i ustała akcja serca, warto poprosić o pomoc kolejną osobę. Wówczas reanimuje się zwierzę naprzemiennie wykonując dziesięć ucisków i dwa wdechy - maksymalnie przez dziesięć minut lub stosując sam masaż. U psów organ ten znajduje się na wysokości łokcia lewej łapy, między trzecim a szóstym żebrem.

Unieruchamiamy złamanie, tamujemy krew

Bardzo często zwierzęta, które ucierpiały w zdarzeniach komunikacyjnych doznają również złamań. Jak podkreśla Monika Myziak – lekarz weterynarii Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne – Takie urazy rozpoznaje się po opuchliźnie, zmienionym kształcie bądź nietypowym ustawieniu kończyny czworonoga. Chorą łapę należy zatem unieruchomić np. kawałkiem drewna bądź zwykłym patykiem. Może się jednak zdarzyć, że zwierzę w wyniku wypadku dozna złamania otwartego. Wówczas trzeba zdezynfekować ranę oraz położyć na niej opatrunek – dodaje przedstawicielka Fundacji. Czworonogi doznają również krwotoków tętniczych - z rany wydostaje się jasnoczerwona pulsująca lub tryskająca krew. Należy wówczas unieruchomić zwierzę oraz szybko założyć w miejscu okaleczenia opatrunek uciskowy i ściśle je obandażować. Gdy krew nie przestaje wyciekać z rany nakładamy kolejny opatrunek, nie zdejmując jednak wcześniejszego - postępujemy tak do momentu ustania krwawienia. Bardzo poważnym zagrożeniem dla życia zwierzęcia są również krwotoki wewnętrzne. Tych obrażeń nie można jednak od razu rozpoznać. Do ich głównych objawów należą: blade spojówki, spadek ciśnienia, przyspieszenie akcji serca i oddechu, rozszerzone źrenice, utrata przytomności, czy krew w kale lub moczu. Chcąc uratować życie zwierzaka, powinno się odchylić górną wargę psa i kciukiem lub palcem wskazującym delikatnie ucisnąć błonę śluzową dziąsła przez kilka sekund. U zdrowego psa miejsce uciśnięcia powinno zblednąć na chwilę i po jednej, dwóch sekundach (oznaczenie czasu kapilarnego) zaróżowić się w krótkim czasie.

Zadbać o temperaturę

Niezależnie od odniesionych obrażeń, warto również pamiętać o zabezpieczeniu ciepłoty ciała zwierzęcia kocem ratunkowym, który stanowi wyposażenie każdej apteczki samochodowej bądź jakimkolwiek innym dostępnym przykryciem (w miarę możliwości podłożyć je także pod ciało zwierzaka). Co więcej, cierpiącemu czworonogowi nie wolno podawać żadnych płynów, a tym bardziej pokarmu. Ogólnopolska akcja społeczna ,,Włącz sumienie!’’ porusza temat wypadków drogowych z udziałem domowych czworonogów. Akcja ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na ten problem oraz edukację związaną z właściwymi zachowaniami przy tego typu zdarzeniach. – W ramach akcji na stronie www.wlaczsumienie.org, zamieściliśmy Wirtualną Mapę Wypadków Drogowych z udziałem zwierząt. Wystarczy kliknąć w dany punkt i zaznaczyć miejsce w którym doszło do kolizji, aby wraz z nami zbierać wiedzę na temat tego typu zdarzeń w Polsce. Na stronie kampanii można także znaleźć ciekawe porady dotyczące m.in. pierwszej pomocy, jakiej należy udzielić zwierzęciu czy przydatne numery telefonów – podkreśla Radosław Marter, prezes Fundacji.

 Gwiazdy apelują

W kampanię ,,Włącz sumienie!’’ zaangażował się Marek Piekarczyk – znany polski muzyk, wokalista zespołu TSA. Do grona partnerów kampanii dołączyła również Straż Miejska w Warszawie, która w marcu rozpoczęła w warszawskich szkołach podstawowych pogadanki dla dzieci, na temat właściwego zachowania się na drodze w stosunku do zwierząt. Kampania potrwa do końca kwietnia 2017 roku.

Zachęcamy do przekazania swojego 1% podatku na leczenie zwierzęcych ofiar wypadków drogowych - KRS 0000406362 Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne.

Zgłoś uwagę